GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-09-2022 22:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama: Hedef Şanghay 5’lisi üyeliği...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan flaş açıklama: Hedef Şanghay 5’lisi üyeliği...

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yurt dışından dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan’ın açıklamaları sonrası kendisine yöneltilen soru üzere amaçlarının Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik olduğunu söylemesi oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Şanghay İşbirliği Örgütü’nün içerisindeki yeri, gelecek vizyonu ve örgütten Türkiye’ye üyelik çağrısı veya daveti olup olmadığına ilişkin soru üzerine şu yanıtı verdi:

 “Bundan sonraki süreçte de biz bunu inşallah en ideal şekilde çalıştırarak az gelişmiş ülkelere bu koridoru nasıl kullandırtacağız, buralara nasıl ulaşacağız, buralara ne yapabiliriz, bunun takipçisi olacağız”

HEDEF ŞANGHAY 5’LİSİ ÜYELİĞİ
Erdoğan konuşmasının devamında şunları söyledi:

“Bütün bu ülkeler bunun üzerinde de durdular, duruyorlar. Tabii biz de aynı şekilde bunun üzerinde durduk, duruyoruz. Tabii biz Şanghay Beşlisi içerisinde üye konumunda değiliz. Biz şu anda buraya ev sahibi Özbekistan’ın davetiyle özel konuk olarak katıldık. Tabii Şevket Bey ile bizim özel bir hukukumuz var. Bu özel hukukumuz dolayısıyla beni ve İlham Bey’i buraya özel olarak davet etmiş oldu. Şimdi bundan sonraki süreç ise bu işin en ileri kademesine doğru atılacak bir adımdır. Bu adım da tabii önümüzdeki dönemin ev sahibi olacak Hindistan’daki görüşmelerde belki gündeme daha ileri seviyede gelecek. Üye olmak-olmamak hepsi ayrı ama bizim bu ülkelerle olan münasebetlerimiz, bu atılan adımla çok daha farklı bir konuma taşınmış olacaktır.”

Kastettiğinin, Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üyelik olup olmadığı sorulan Erdoğan, “Tabii. Hedef o.” dedi.

Milli Gazete

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com