SİYASET
Giriş Tarihi : 04-01-2023 09:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis'i mi feshedecek! Ak Parti seçim için o tarihe kilitlendi...

Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis'i mi feshedecek! Ak Parti seçim için o tarihe kilitlendi...

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan AKP Merkez Yürütme Kurulu’nun (MYK) ana gündemi “öne çekilmiş seçim” oldu.

Cumhuriyet'ten Selda Güneysu'nun haberine göre "Toplantıda, Erdoğan’ın partisinin kurmaylarıyla 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin “14 Mayıs’ta yapılması” değerlendirilirken, Erdoğan’ın “öne çekilmiş seçim kararını parlamentoya bırakmayacağı ve anayasadan kaynaklı hakkını kullanarak parlamentoyu fesh edeceği” belirtiliyor" denildi.

14 MAYIS İÇİN KARAR ALINDI İDDİASI
Seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılacağına dair kararın MYK'da alındığının ifade edildiği haberde, "Erdoğan ile MHP lideri Devlet Bahçeli, 29 Aralık’ta Saray’da buluştu. Görüşme sonrası Erdoğan, partisinden bazı kurmaylarla bir araya geldi ve bu toplantıda seçim takviminin ele alındığı öğrenildi. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre, Erdoğan başkanlığında önceki gün toplanan MYK’nin ana gündem maddesi de “seçim takvimi” oldu. Erdoğan’ın kurmaylarıyla daha önce kararlaştırılan 18 Haziran tarihinin “2023 yılındaki Kurban Bayramı ve üniversite sınavı nedeniyle 14 Mayıs’a alınmasını değerlendirdiği” belirtiliyor. Seçimlerin 18 Haziran’da yapılması durumunda hacca gidecek yurttaşların oy kullanamayacağı” değerlendirildiği kaydedilirken, bu nedenle seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması ve “bu tarihin en uygun tarih olduğu” kararının aldığı kaydediliyor" ifadeleri kullanıldı.


TARTIŞMALAR BİTMEYECEK
Ayrıca Meclis'in feshedilerek seçimlere gidileceğini aktarıldığı haberde, "Muhalefetin 6 Nisan’dan sonra yapılacak bir seçime kapıları kapattığının bu nedenle “öne çekilmiş seçim” için TBMM kararının baz alınmayacağına işaret edilirken, bu nedenle Erdoğan’ın anayasal hakkını kullanacağı ve “parlamentoyu feshedeceği” ifade ediliyor. Böylece yeni seçim kanunu uygulanabilecek ancak Erdoğan’ın seçilme tartışmaları gündemdeki yerini koruyacak. Meclis’in de şubat sonuna dek AKP’nin vaatlerine ilişkin yasa tekliflerinin görüşmelerinin yürütüleceğine, şubat sonunda da “tamemen seçim gündemine odaklanacağı” kaydediliyor" düşüncesine yer verildi.

Milli Gazete

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com