FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 15-05-2022 08:54

Cenin’deki Filistinli Direnişi Sürüyor, İşgalci İsrailliler Endişeli: 20 Yıldır Böylesini Görmedim!

Cenin’deki Filistinli Direnişi Sürüyor, İşgalci İsrailliler Endişeli: 20 Yıldır Böylesini Görmedim!

İsrail medyası, Cenin’deki Filistinli direnişçilerin cesareti konusunda işgalci İsrail güvenlik ve askeri kurumlarında endişe olduğunu bildirdi. Cenin’de yaşanan çatışmaları değerlendiren Walla internet sitesinin askeri muhabiri Amir Bahbut, “20 yıldır böyle bir şeye şahit olmadım, binlerce el ateş ettiler” ifadelerini kullandı.

Amir Bahbut, Cenin’de yaşananlarla ilgili olarak yayınladığı raporda, yapılan baskında işgal güçlerinin binlerce kurşuna maruz kaldığını ve bunun üzerine siyonist askerlerin geri çekilmek zorunda kaldığını açıkladı. Bahbut, İsrail güçlerinin geri çekilme sırasında da kurşun yağmuruna maruz kalmaya devam ettiğini, Filistinli savaşçıların sıktığı kurşunların askeri araçların lastiklerini dört kez patlattığını ve bir İsrail subayını öldürdüğünü bildirdi.

Bahbut raporunda, bir işgal askerinin ifadelerine yer vererek, şu sözlerini aktardı: “Yirmi yıldır ordudayım. Batı Şeria'nın işgaline, İkinci Lübnan Savaşı’na, Gazze'ye karşı Dökme Kurşun Harekâtı’na ve diğer bütün savaşlara katıldım, fakat hiçbiri Cenin’de karşılaştığımızla kıyaslanmaz. Cenin'e geri dönmek zorunda kalmayalım diye askeri araçları çektik, lastikler hasar gördü. Cam, kurşun geçirmez olduğu için şanslıydık.” Yine konuya ilişkin Walla internet sitesinin İsrailli bir güvenlik kaynağından aktardığı bilgiye göre, son haftalarda Filistinlilerin Batı Şeria'daki hareket ve cesareti endişe yaratırken, işgal güçlerine çok yakın mesafeden gerçek mermi, güdümsüz ve dizginsiz silahların kullanımında artış olduğu kaydedildi.

Öte yandan işgal güçleri, Filistinli direniş savaşçılarının Cenin mülteci kampına baskın düzenlenmesine karşı sürdürdüğü çatışmalarda, Yamam Özel Birliği’ne bağlı subay Noam Raz'ın öldürüldüğünü açıklamıştı. İşgal güçlerinin dün bölgede yoğun ateş açması sonucu Filistinliler arasında yaralananların olduğu ve Cenin kampının girişleri ve içerisinde şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

Çatışmaların ardından Filistin İslami Cihad Hareketi’nin askeri kolu olan Kudüs Tugayları işgal güçlerine yapılan saldırıyı üstlenerek bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “savaşçılarımız, Allah’ın yardımıyla Cenin kampının batısındaki el-Hedef bölgesine giren işgal güçlerini pusuya düşürerek yoğun kurşun yağmuruna tuttu. Davdovan güçleri daha önce tanık olmadıkları bir ateş sahasına yakalandı, bu da bir işgalci subayın ölümüne ve diğer bir kaç kişinin de yaralanmasına yol açtı” denildi.

Kudüs Haber Ajansı - KHA


 KHA  kudushaber.

Zehra

AdminAdmin