ANALİZ
Giriş Tarihi : 24-05-2022 23:03

Bir Devrim Muhafızı İsrail ajanları tarafından nasıl öldürüldü?

Bir Devrim Muhafızı İsrail ajanları tarafından nasıl öldürüldü?

İran Devrim Muhafızları Ordusunda Albay Hasan Sayyad Hudayari, evinin yakınında kimliği belirsiz kişilerce vurularak şehit edildi.

İşgalci rejim İsrail medyasının bildirdiğine göre, İran Devrim Muhafızları Ordusu kıdemli bir subayı olan Albay Hasan Seyyid Hudayari, Pazar günü başkent Tahran’da dikkatli bir şekilde koordine edilen bir operasyonda vurularak öldürüldü.

Hudayari yerel saatle dün 16:00 sularında arabasını başkent Tahran’daki Mahadi el-İslam Caddesi üzerindeki evinin yakınında kullanıyordu. Walla News'e göre, orada motosiklet süren kimliği belirsiz iki saldırgan araca yaklaşarak Hudayari ile aralarındaki mesafeyi hızla kapattı.

Susturuculu bir silahla donanmış terör timi kısa mesafeden, ikisi Hudayari'ye beş el ateş ederek onu anında öldürdü. Suikastçılar ortalıkta görünmüyordu ve şu anda istihbarat teröristleri yakalamak için operasyonlarına devam ediyor.

IRNA’nın verdiği habere göre, İran'daki güvenlik güçleri çılgınca suikast ekibini ararken, Hudayari'nin suikast raporları İran'da ve dünyada dolaşmaya başladı.

Bu arada ISNA haber ajansı, Devrim Muhafızları'nın bir İsrail istihbarat ajanları ağını ifşa ettiğini ve tutukladığını bildirdi.

Devrim Muhafızları Teşkilatı, "Siyonist rejimin istihbarat servisi (Mossad) talimatlarına uygun olarak, kamuya açık ve kişisel teçhizatı çalmaya ve imha etmeye, hırsızlardan oluşan bir ağ aracılığıyla sahte itirafları ele geçirmeye çalışıldı" dedi.

Hudayari, Devrim Muhafızları'nda kıdemli bir subay olarak görülüyordu.

Siyonist rejim medyasına göre, Hudayari Kıbrıs, Türkiye ve Kolombiya'daki İsraillileri kaçırma ve suikast girişimlerinden sorumluydu.

Devrim Muhafızları ayrıca, Hudayari'nin Şam'daki Ehl-i Beyt türbelerinin korunması ve güvenliğinden sorumlu olduğunu ve 2020'de bir ABD hava saldırısında öldürülen Devrim Muhafızları komutanı Kasım Süleymani ile de yakın ilişkisi olduğunu açıkladı.

Devrim Muhafızları, suikastı, genellikle ABD ve İsrail'e atıfta bulunmak için kullanılan bir terim olan, "karşı devrimin ve küresel kibirle ilgili unsurların (müstekbir) suç teşkil eden terör eylemi" olarak nitelendirdi.

İran Nur Haber Ajansı, suikastın "birçok denklemi değiştirdiğini" ve sorumluların "ağır bir bedel ödeyeceğini" söyleyerek suikastı “kırmızı çizgi” olarak nitelendirdi.

İranlı askeri gazeteci Hüseyin Dalirian, bir tweet'te Mossad parmağını işaret ederek, ajanlarının suikasta karışmış gibi göründüğünü söyledi.

İranlı bir güvenlik kaynağı İran haber kaynağı Hudayari’nin ülkenin askeri endüstrisinde, özellikle de insansız hava araçlarıyla ilgili olarak öne çıktığını söyledi. Mart ayında devrim muhafızları, bildirildiğine göre İsrail'in İran'ın Mahidasht kentindeki bir insansız hava üssüne düzenlediği iddia edilen saldırıya yanıt olarak, Mossad tarafından Irak'ın Erbil kentinde kullanılan bir site olduğunu iddia ettikleri yeri balistik füzeler ile vurdu.

Kasım 2020'de İran’ınaskeri konularda önemli bir yetkilisi olan nükleer bilim adamı olan Muhsin Fahrizade, İranlı yetkililerin İsrail'i suçladığı bir saldırıda Tahran'da öldürüldü. İran o sırada suikasta yanıt vermekle tehdit etti.

Geçen yıl The Jewish Chronicle, Fahrizadeh'in Mossad tarafından ülkeye kaçırılan “bir tonluk uzaktan kumandalı silah”la öldürüldüğünü açıklayan bir haber yayınladı. Raporda, gizemli silahın 20'den fazla İsrail ve İran uyruklu bir ekip tarafından İran'a kaçırıldığı belirtiliyor.

The Jarusalem Post-Tercüme ve edit: İsrailpost

Zehra

AdminAdmin