DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-10-2022 17:49

Ayetullah Hamenei: Onların sorunu kadın ve başörtüsü değil, İran’ın bağımsızlığı

İran Devrim Lideri Ayetullah Hamenei, bugün bir askeri tören münasebetiyle yaptığı konuşmada, ülkede yaşanan son şiddet olaylarına ilişkin mesajlar verdi..

Ayetullah Hamenei:  Onların sorunu kadın ve başörtüsü değil, İran’ın bağımsızlığı

 İRNA haber ajansının bildirdiğine göre İran Devrim Lideri Ayetullah Seyyid Ali Hamenei, Silahlı Kuvvetler Subay Okulu tarafından düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Mehsa Emini adlı bir genç kızın ölümü dolayısıyla düzenlenen protesto gösterilerine ve şiddet eylemlerine ilişkin mesajlar verdi.

Ayetullah Hamenei, meydana gelen son olaylarda polis teşkilatına ve ülkedeki güvenlik kurumlarına haksızlık yapıldığını belirtti ve “Elbette İran halkı, bu olayda da tıpkı diğerlerinde olduğu gibi oldukça güçlü bir şekilde ortaya çıktı, gelecekte de böyle olacaktır” dedi.

Devrim Lideri Ayetullah Hamenei, şunları söyledi: “Yaşanan bu olayda genç kızın hayatını kaybetmesi bizim yüreğimizi yaktı. Ancak hiçbir araştırma yapılmaksızın ve hiçbir kesin kanıt olmaksızın bazılarının gelip sokakları güvenliksiz hale getirmeleri, Kur’an’ı ateşe vermeleri, tesettürlü kadınların örtülerini çekmeleri, camileri, Hüseyniyeleri ve insanların araçlarını yakmaları, normal ve doğal bir tepki değildi.”

Yaratılan karışıklıkların planlı olduğunu belirten Ayetullah Hamenei, “Bu genç kızın meselesi olmasaydı da bu yıl içerisinde Mehr ayına kadar başka bir bahane ile kargaşa yaratacaklardı. Ben açıkça söylüyorum bu kargaşa ve güvenlik olayları, Amerika ve yapay Siyonist rejim tarafından tasarlanmıştır ve  onlardan maaş alanlar ile dışarıdaki İranlı hainler de onlara yardım etmiştir. Bazı kişiler falan olay düşman tarafından planlanmıştır denince buna tepki gösteriyorlar; göğslerini Amerika’nın ve Siyonistlerin casusluk örgütleri için siper ediyorlar. Çeşitli mugalatalarla ve lafazanlıklarla bunun yabancıların işi olmadığını söylemeye çalışıyorlar” dedi.   

Dünyanın çeşitli bölgelerinde meydana gelen olaylara ve verilen tepkilere değinen Ayetullah Hamenei, şunları söyledi:

“Dünyada birçok kargaşalar yaşanıyor. Avrupa’da özellikle de Fransa’da her zaman birkaç defa kapsamlı kargaşalar meydana geliyor. Peki şimdiye kadar Amerikan başkanı veya Amerikan senatosu başkanı, o karşılıklıkları çıkaranları destekledi veya onlar için bir açıklama yaptı mı? Şimdiye kadar hiç onlara “Sizin yanınızdayız” diye mesaj verildi mi?  Amerikan kapitalizmine ait medyanın veya onların başta Suudiler olmak üzere bazı bölge ülkelerindeki piyonlarının bu ülkelerdeki karışıklıkları desteklediği görüldü mü? Örneğin Amerikalıların falan internet donanımını veya yazılımını rahatça iletişim kursunlar diye kargaşa çıkaranların hizmetine sunacağız dediği duyuldu mu? Ancak bu tür destekler İran’a karşı defalarca verildi.

Peki bazıları neden hala yabancıların elini nasıl göremiyor? Bilinçli bir insan bu olayların arkasında başkalarının eli olduğunu nasıl hissetmez?”

İran Devrim Lideri Ayetullah Hamenei, Mehsa Emini’nin ölümünün araçsallaştırıldığına dikkat çekerek şunları söyledi: “Amerikalıların bir kızın ölümünden dolayı yaptığı üzüntü açıklamaları yalandır. Görünenin aksine onlar bunun kendilerine olaylar için bahane vermiş olmasından dolayı mutludurlar.

Ülkede tüm yetkililer, her üç erkin başkanı olaydan duydukları üzüntüyü dile getirdi, olayın sonuna kadar araştırılacağı ve olayda kusuru olan birilerinin olup olmadığının veya kimin kusurlu olduğunun belirlenmesi konusunda söz verdiler. Bu araştırmadır, peki sadece bir hata ihtimalinden dolayı büyük bir hizmet kuruluşu hemen itham edilebilir mi?”

İran Devrim Lideri Ayetullah Hamenei, ülkenin ilerleyip kalkınmasına düşmanlarının tahammül edememesinin normal olduğunu belirtti ve “Onlar ülkede gelişmelerin gerçekleşmesini istemiyor. Bu hareketi durdurabilmek için üniversiteleri tatil etmeye, sokakları güvenliksiz hale getirmeye ve ülke yetkililerini ülkenin kuzeybatısı ile güneydoğusunda yeni sorunlarla meşgul etmeye çalışıyorlar.      

Düşman, ülkenin kuzeybatısı ile güneydoğusu üzerine yaptığı hesaplarda yanılıyor. Ben Beluc halkı arasında yaşadım. Onlar İran İslam Cumhuriyeti’ne derinden bağlıdır. Kürt halkı da İran’ın en ileri ülkeye en bağlı halklarından biridir. Dolayısıyla onların planı tutmayacak.

Düşmanın planları ve eylemleri onların içini yansıtıyor. Diplomatik açıklamalarında “Biz İran’a saldırmak, düşmanlık etmek veya rejim değiştirmek niyetinde değiliz” diyorlar ama kargaşa çıkarmak, ülkedeki güvenliği yok etmek, heyecanları tahrik edilebilecek kimseleri tahrik etmek için komplolar kuruyorlar.”

 Ayetullah Hamenei konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Amerika, yalnızca İran İslam Cumhuriyeti’ne karşı değil. Güçlü ve bağımsız bir İran’a karşı. Onlar, tıpkı sağımlık inek gibi onların emirlerine itaat edecek Pehlevi dönemindeki İran’ı geri istiyorlar.

Sahnenin arkasında bu zorbalar var. Kavga, bir genç kızın vefat etmesi, başın düzgün veya kötü örtülmesi kavgası değil. Başörtüsü düzgün olmayan birçok insan var ve onlar İran İslam Cumhuriyeti’nin ciddi birer taraftarıdır. Çeşitli törenlere katılıyorlar. Kavga ve tartışma İran’ın bağımsızlığı, güçlü duruşu ve gücü üzerinedir.”

Ayetullah Hamenei, sokaklarda protesto gösterisi yapanların hepsini aynı şekilde görmenin yanlış olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Sokaklarda fesat ve tahrip yaratanların tümünün hükmü aynı değildir. Bunlardan bazıları bir internet programıyla heyecana kapılıp sokaklara çıkan gençler veya gençlik çağına girmek üzere olan çocuklardır. Bu tür kişiler, yanlış yaptıkları konusunda tenbihle uyarılabilir.

Tabi sokaklara çıkan kişilerden bazıları da ‘Münafıklar’ (Halkın Mücahitleri örgütü), bölücüler, saltanat yanlıları, SAVAK’lıların aileleri, gibi İran İslam Cumhuriyeti’nden darbe yemiş olanların kalıntılarıdır. Yargı gücü, sokaklarda güvenliğe vurdukları darbeler ve yarattıkları tahriplerle orantılı bir şekilde onları yargılayıp cezalandırmalıdır.”

Ayetullah Hamenei, son olarak bazı milletvekillerinin, siyasetçilerin ve eski yöneticilerin açıklamalarına ilişkin uyarılarda da bulundu ve şöyle dedi:

“Bazı seçkinler, işin başında hiç araştırmaksızın muhtemelen sadece yürekleri yandığı için bildiriler yayımladı ve açıklamalar yaptı. Onlardan bazıları suçlamalarını güvenlik kurumuna yöneltti, bazıları ise bütünüyle sistemi suçladı. Şu an meselenin ne olduğunu ve onların sözlerinin düşmanın sokaklardaki planlarıyla nasıl uyumlu olduğunu gördüler. Şimdi yaptıklarını düzeltip yaşananlara ve dış düşmanın planlarına karşı olduklarını ilan etmelidirler.

Amerikalı siyasi unsurların bu meseleyi Berlin duvarına benzetmesinden meselenin aslında ne olduğunun anlaşılması gerekir. Hala anlayamadıysanız artık anlayın ve açıkça buna karşı tavır alın.”

Spor ve sanat alanındaki bazı ünlü kişilerin yaşanan son olaylarla ilgili tavrına da değinen Ayetullah Hamenei, “Benim için onların tavırlarının hiçbir önemi yok. Onlar üzerinde çok hassasiyet göstermeye de gerek yok. Bizim sanat ve spor camiamız sağlamdır. İnançlı ve onurlu insan az değildir, birkaç kişinin tavrının hiçbir değeri yok.”      

YDH

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com