DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-06-2022 08:30

Akdeniz'de Lübnan deniz sahasında Hizbullah caydırıcılığı..

İşgalci İsrail rejiminin Akdeniz’de gaz arama ve sondaj çalışmaları Hizbullah’ın askeri müdahale açıklamasına takıldı.

Akdeniz'de Lübnan deniz sahasında Hizbullah caydırıcılığı..

şgalci İsrail rejiminin Akdeniz’de Lübnan’la tartışmalı olan Kariş sahasına Yunanistan’a ait bir doğalgaz çıkarma ve depolama gemisini göndermesi üzerine Hizbullah bu tartışmalı alanda İsrail rejimine sondaj izni vermeyeceğini açıkladı.

Hizbullah Genel Sekreteri Yardımcısı Şeyh Naim Kasım, dün Lübnan hükümetinin kara sularına ve ülkenin ulusal servetine saldırı olduğunu açıklaması halinde güç kullanımı da dahil olmak üzere gerekli adımları atmaya hazır olduklarını söyledi.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesi, Cumhurbaşkanı Mişel Aun’un bugün Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi ülkesinin büyükelçileriyle bir toplantı yapabileceğini bildirdi.

Başbakan Necib Mikati, sorunun çözümünde arabuluculuk yapmak üzere Amerikalı Amos Hochestion’un Beyrut’a davet edildiğini belirtirken Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Amerikalı arabulucunun önümüzdeki hafta Beyrut’a geleceğini açıkladı.

El Ahbar’ın kaynaklarının açıklamasına göre Başbakan Necib Mikati, dün Lübnan’la işgalci İsrail rejiminin deniz sınırlarının belirlenmesi konusunda arabuluculuk yapan Amerikalı Amos Hochestion’la telefon görüşmesi yaptı.

Öte yandan Amerikalı denen Amos Hochestion’ın işgal altındaki Filistin topraklarına doğduğu ve ırkçı İsrail rejimi ordusunda askerlik yaptığı bildirildi.

Lübnan’la ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki deniz sahası arasında yer alan 860 kilometrekare genişliğe sahip bölgenin zengin gaz ve petrol yataklarına sahip olduğu belirtiliyor.

Hizbullah, ırkçı İsrail rejiminin bu tartışmalı sahada tek taraflı olarak petrol ve gaz çıkarmasına izin vermeyeceğini belirterek Lübnan devletinden ülkenin ulusal servetinin yağmalanmasına enge olmasını istemişti.

YDH

Zehra

AdminAdmin