DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-10-2022 13:32   Güncelleme : 25-10-2022 13:48

Afganistan İslam Emirliği ve Taliban Sözcüsü Mevlevi Zabihullah: İsrail’i tanımamakta kararlıyız..

Afganistan İslam Emirliği ve Taliban Sözcüsü Mevlevi Zabihullah: İsrail’i tanımamakta kararlıyız..

Yıllardır Afganistan’da terör estiren ABD, yirmi yılı aşkın bir sürenin ardından bölgeden kaçarak giderken Taliban ülkenin kontrolünü eline almıştı. Taliban’ın yönetim erkine gelişiyle birlikte oluşan süreç yakından takip edilirken Afganistan İslam Emirliği ve Taliban Sözcüsü Mevlevi Zabihullah Mücahid, Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulundu. Afganistan’da Taliban’ın yönetim altında geçen günleri gazetemize anlatan Zabihullah Mücahid, “Öncelikle ülkede güvenliği sağladık. Afganistan halkı devletimizden hizmet bekliyor ve biz onlara hizmet ediyoruz. Bir senedir ciddi gelişim sağladık” ifadelerini kullandı.

“İŞBİRLİĞİ NOKTASINDA TÜRKİYE’DEN TALEBİMİZ VAR”
Afganistan İslam Emirliği ve Taliban Sözcüsü Mevlevi Zabihullah Mücahid, Afganistan’da devlet işleyişinin genel olarak oturmuş durumda olduğunu söyledi. Bazı noktalarda eksikliklerin olduğunu belirten Zabihullah Mücahid, “Bizim işbirliği noktasında Türkiye’den talebimiz var. Özellikle Afgan halkı, Türk halkına ciddi anlamda sevgi besliyor. Bizim sizinle tarihi ve dini bağlarımız var. Başta ekonomi olmak üzere çeşitli alanlarda Türkiye ile iş birliği yapmak isteriz” dedi.


“İSRAİL’İ TANIMAYACAĞIZ”
Zabihullah Mücahid, İsrail’i devlet olarak tanımamalarına ilişkin de açıklamalarda bulundu. Bu konudaki tavırlarının net olduğunu kaydeden Afgan Sözcü, “İsrail’i tanımıyoruz ve işgalci olarak görüyoruz” dedi.  Diyarbakır’da düzenlenen 7. Âlimler Buluşması’nda sarf ettiği “Kürdistan’ı tanıyoruz” sözünün bazı medya organlarınca manipüle edilmesine ilişkin de konuşan Zabihullah Mücahid, sözlerinin yanlış anlaşıldığını söyledi. Söz konusu ifadeyi ‘Kürtlerin yaşadığı yer’ anlamında kullandığını belirten Zabihullah Mücahid, kastının bir devlet teşekkülü olmadığını vurguladı.

“ŞERİAT KANUNLARINI UYGULUYORUZ”
Afgan halkının Müslüman olduğunu ve şeriat için nice canlar verildiğini aktaran Zabihullah Mücahid, Afganistan’da şeriat kanunlarının uygulandığını belirtti. Taliban yönetimin şeriatı suhuletle ve güzellikle uyguladığını kaydederken birtakım kasıtlı olumsuz algılar olduğunu söyledi. Zabihullah Mücahid, bu bağlamda şeriatın uygulanması noktasında kimseye zulümde bulunulmadığının altını çizdi. Zabihullah Mücahid, Taliban yönetimine yönelik uluslararası arenada radikalizm suçlamasında bulunulmasına ve hareketin terör örgütü DEAŞ ile özdeşleştirilmeye çalışılmasına da tepki gösterdi. DEAŞ’ın tekfirci bir zihniyete sahip olduğunu dile getiren Zabihullah Mücahid, “Biz DEAŞ’tan beriyiz, kesinlikle onlardan ayrıyız” diye konuştu.


“TÜRKİYE HALKININ TAMAMI KARDEŞİMİZDİR”
Millî Gazete’ye özel açıklamalarda bulunan Zabihullah Mücahid, İslam ülkelerinin kendi aralarında birlik olmalarını çok istediklerini de belirtti. Afganistan ile aynı derdi paylaşan herkese teşekkür eden Zabihullah Mücahid, “Türkiye halkının tamamı kardeşimizdir. Türkiye halkı dosttur. Onlardan isteğimiz Afganistan’ın yükselmesi için başta ekonomi olmak üzere birçok alanda iş birliği yapmaktır” sözlerini sarf etti.

Milli gazete

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com