ANALİZ
Giriş Tarihi : 01-06-2024 14:28   Güncelleme : 09-06-2024 23:11

Abdulbari Atvan yazdı: Gazze'nin cesur çocukları şehit olana kadar direnmeyi seçti, peki ya Mısır halkı?

Arap dünyasının önde gelen analistlerinden Abdulbari Atvan, Gazze Şeridi'nin Mısır sınırındaki "Philadelphia" eksenindeki gelişmelere ve buranın Siyonist rejim tarafından işgal edilmesi ile ilgili bir yazı kaleme aldı.

Abdulbari Atvan yazdı: Gazze'nin cesur çocukları şehit olana kadar direnmeyi seçti, peki ya Mısır halkı?

"Azimle mucizelere ve zaferlere imza atan Gazze'nin cesur çocukları, ya açlıkla ya da düşman kurşunlarıyla şehit olana kadar direnmeye devam ediyor. Çünkü onlar, bu kutsal görevi tek başlarına yapsalar bile, bu milleti ve bu inancı savunmak için direnişi seçmişlerdir. Eğer çocukların diri diri yakılarak şehit edildiği Refah şehrinin batısındaki Tel el-Sultan’daki katliam bu komşu ülkeyi sarsıp kendine getirmediyse, gelecekte başka hiçbir şey onu sarsamayacak ve kendine getirmeyecektir ama büyük Mısır milletinin Gazzeli kardeşlerinden vazgeçmeyeceğine ve onların yardımına koşacağına inancımız tamdır."

Arap dünyasının önde gelen analistlerinden Abdulbari Atvan, Gazze Şeridi'nin Mısır sınırındaki "Philadelphia" eksenindeki gelişmelere ve buranın Siyonist rejim tarafından işgaline değinerek şunları yazdı: ‘Bu gelişmeler, Gazze Şeridi'nde yaşayanların aç bırakılmasının ilgili tüm tarafların rızası ve ABD'nin denetimiyle yapıldığı anlamına geliyor.’

Arap dünyasının önde gelen analistlerinden olan ve Rey el-Yevm gazetesi baş editörü Abdulbari Atvan, bu gazetede yayınlanan makalesinde, Siyonist rejim ordusunun Mısır sınır şeridindeki hareketlerinin devam ettiğine değinerek şunları söyledi: ‘İsrail ordu sözcüsü çarşamba günü yaptığı açıklamada, bu rejimin askerlerinin Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Selahaddin Koridoruna ya da bir diğer adıyla Philadelphia'ya tamamen hâkim olduğunu duyurdu. Bu, işgalci rejimin tüm geçiş noktalarına hâkim olduğu anlamına geliyor.

Bu rejimin geçişler üzerindeki kontrolü, Gazze Şeridi'ndeki 1,5 milyon vatandaşa insani yardım ulaştırılmasını engellemesine olanak tanıyor ve dikkat çekici olan, İsrail'in bu öngörülebilir hareketinin, Amerikan tersanesinin yıkılması ve teçhizatının işgal altındaki topraklardaki Aşdod limanına nakledilmesiyle eş zamanlı olarak gerçekleşmesidir. Bu gelişmeler, Gazze halkını aç bırakma planının ilgili tüm tarafların rızası ve ABD'nin denetimi altında yürütüldüğü anlamına geliyor.

Burada dikkat çeken nokta şu ki, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin Mısır ile olan 14 kilometre uzunluğundaki sınırlardaki kontrolü Mısır kuvvetlerine karşı yapılmıştır ve bu kuvvetler diğer tarafta konuşlanmış ve tek bir el bile ateş etmemişlerdir, bu da Mısır’ın siyasi ve askeri sessizliği hakkında pek çok soruyu gündeme getiriyor.’

Bu analist, Gazze ile Mısır sınırındaki gelişmeleri Mısır'ın egemenliğine ve onuruna hakaret, hatta Camp David anlaşması başta olmak üzere taraflar arasındaki tüm anlaşmaların ihlali olarak değerlendirdi ve şu ifadelerde bulundu: ‘Acaba Mısır’ın bu sessizliği daha önce Mısır ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken'in gözetiminde yapılan anlaşmalardan dolayı mı?

Mısırlı yetkililer bu sessizlikle aslında kendilerine zarar veriyorlar ve en büyük Arap ülkesine karşı yapılan bu saldırgan ve provokatif eyleme destek verdiklerini gösterdiler. Bu konunun hele ki Mısır toplumunun kaynadığı bir durumda Mısır’ın güvenliği ve iç istikrarı açısından yıkıcı ve olumsuz sonuçları vardır.’

Atvan, Siyonist rejimin Philadelphia eksenini işgal etmesini, Mısır'ın elindeki en önemli ve en güçlü koz olan Filistin'in yok edilmesi olarak nitelendirdi ve şu ifadelerde bulundu: ‘İsrail, Filistin kartını Mısır'dan çekince Mısır, Filistin meselesinde izole bir ülke haline geliyor.

Azimle mucizelere ve zaferlere imza atan Gazze'nin cesur çocukları, ya açlıkla ya da düşman kurşunlarıyla şehit olana kadar direnmeye devam ediyor. Çünkü onlar, bu kutsal görevi tek başlarına yapsalar bile, bu milleti ve bu inancı savunmak için direnişi seçmişlerdir.

Eğer çocukların diri diri yakılarak şehit edildiği Refah şehrinin batısındaki Tel el-Sultan’daki katliam bu komşu ülkeyi sarsıp kendine getirmediyse, gelecekte başka hiçbir şey onu sarsamayacak ve kendine getirmeyecektir ama büyük Mısır milletinin Gazzeli kardeşlerinden vazgeçmeyeceğine ve onların yardımına koşacağına inancımız tamdır.’

rasthaber

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com