ANALİZ
Giriş Tarihi : 09-11-2022 13:22

ABD’deki Siyonist yapılanma: Yahudi ve Evanjelik örgütler...

ABD’deki Siyonist yapılanma: Yahudi ve Evanjelik örgütler...

Sahip oldukları maddi güçle dünyayı ifsada boğan Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok güç unsuru bulunurken, bunların başında Siyonist odaklar geliyor.

“ABD’deki Siyonist Yapılanma: Yahudi ve Evanjelik Örgütler” başlıklı yazı dizimizin ilk bölümünü Yahudi lobiler oluşturuyor. İsrail rejiminin küresel çaptaki menfaatlerinin korunması ve yönetilmesi noktasında faaliyette bulunan ABD’deki Yahudi lobilerinin birçok alanda çalışma yürüttüğü biliniyor. Sadece siyasal sahadaki İsrail destekçisi politikacılara oy vermekle yetinmeyen Yahudi lobileri, bir örümcek ağı gibi oluşturdukları teşkilatlanma ile her türlü gücü koz malzemesi olarak kullanıyor. Bu doğrultuda maddi baskı oluşturma, Yahudi lobilerin en çok kullandığı yöntemlerin başında geliyor.

ABD’deki Yahudilerin çatı kuruluşu…

ABD’deki Yahudilerin, İsrail’in geleceğini sağlama alma ve Siyonist emelleri gerçekleştirme amacıyla çok sayıda kurum oluşturduğu biliniyor. 100’e yakın sayıdaki oluşum ile ABD’de ciddi bir yapılanma meydana getiren Yahudilerin en büyük teşkilatını “Büyük Amerikan Yahudi Teşkilatlarının Başkanları Konferansı” teşkil ediyor. 51 farklı oluşumun çatısı olarak nitelendirilen söz konusu yapılanma, ABD Yahudilerinin ABD siyasi yaşamına yönelik genel talep ve beklentilerinin ABD yönetimine iletilmesi amacıyla 1956 yılında kuruldu. Stephen Greenberg’in başkanlık görevini yaptığı grup, 2016 yılında Türkiye’ye kalabalık bir heyetle ziyaret gerçekleştirmişti.

ABD’deki en etkili Yahudi lobisi: AIPAC

Okyanus ötesindeki Yahudi lobileri denildiğinde akıllara gelen ilk oluşum “American Israel Public Affairs Commitee” yani “AIPAC” oluyor. 1951 senesinde Washington’da kurulan ve “Amerikan Siyonist Kongresi” olan ismini 1959’da AIPAC olarak değiştiren yapılanmanın amacı şu şekilde açıklanıyor: “ABD ve İsrail’in güvenliğini artıracak şekilde ABD-İsrail ilişkilerini güçlendiren ve genişleten politikaları desteklemek.” AIPAC’ın çok geniş maddi imkânlara sahip olduğu ifade ediliyor. Hâlihazırda 50 bin kişiyi aşkın sayıda üyeye sahip olan AIPAC’in 10 milyon doları aşkın bir bütçesi olduğu belirtiliyor. İsrail yanlısı politikacıları cömertçe destekleyen AIPAC, ABD siyasetindeki en önemli aktörler arasında yer alıyor. Öyle ki konuya ilişkin olarak, “AIPAC isterse Kongre’deki 70 senatör 24 saat içerisinde bu peçeteye imzalarını atabilir” ifadeleri kullanılıyor. ABD’deki Yahudi lobisinin en güçlü kamuoyu oluşturma kurumu olan AIPAC’in başkanlığını Lillian Pinkus yapıyor.

Türkiye karşıtı bir oluşum: Amerıcan Jewısh Commıttee

AIPAC’in ardından ABD’de etkin konumda olan bir diğer Yahudi lobisi olarak “American Jewish Committee” yani “AJC”yi gösterebiliriz. 1800’li yıllarda Avrupa’dan Amerika kıtasına göçen Yahudiler tarafından kurulan AJC’nin merkezi New York’ta bulunuyor. ABD’de İsrail farkındalığı oluşturmak ve Yahudilerin haklarını savunmak gibi amaçlar olan oluşumun İsrail rejiminin kuruluşu sürecinde de etkin bir rol oynadığı biliniyor. 40 milyon dolar değerinde bir bütçeye sahip olan AJC’nin başkanlığını David Harris yürütüyor. Türkiye aleyhindeki açıklamalarıyla bilinen David Harris, Türkiye’ye F-16 savaş uçaklarının satışının durdurulmasını talep eden isimler arasında yer alıyor.

Müslümanlarla doğrudan savaş içindeler

1913 yılında Chicago’da kurulan “Anti-Defamation Leauge of B’nai B’rith” yani “ADL” de İsrail lobisinin ABD’deki önemli aktörleri arasında yer alıyor. Yahudilerin haklarını korumak ve antisemitizme karşı mücadele vermek gibi amaçlara sahip olan yapılanma, Müslümanlara karşı savaş açmış durumda bulunuyor. Öyle ki ADL’nin Müslümanlarla ilgili yapılan olumlu nitelikteki çalışmaları engelleme ve bu çalışmaları yapanları fişleme amacıyla dosya hazırlama gibi faaliyetlerde bulunduğu kaydediliyor. 1843 yılında kurulan ve en eski Yahudi organizasyonu olma özelliğine sahip olan B’nai B’rith’in bir kolu olan ADL’nin üst düzey yöneticileri arasında Jonathan Greenblatt ismi yer alıyor.

Einstein’ın kurduğu yapılanma: Ajcongress

ABD’de Siyonizm lehine lobi faaliyetlerinde bulunan ve İsrail rejiminin yarınlarını sağlama alma amacı taşıyan bir diğer oluşum da “American Jewish Congress”, kısaltılmış adıyla AJCongress… 1918 yılında temelleri atılan oluşumun başlıca amaçları arasında İsrail devletinin özgürlük ve barış içerisinde gelişmesi adına mücadele etmek yer alıyor. Kurucuları arasında Albert Einstein, Louis Brandeis ve Felix Frankfurter gibi önemli isimlerin yer aldığı AJCongress’in ABD yasalarını kullanmak suretiyle Yahudi haklarını savunan ilk Yahudi teşkilatı olduğu kaydediliyor.

Yahudilere yardım amaçlı kurulan bir lobi kurumu

Birinci Dünya Savaşı sırasında Türkiye’de büyükelçilik görevini yürüten Henry Morgenthau, Alman Yahudisi Amerikalı bankacı Jacob Schiff’e, Osmanlı toprakları içerisindeki Filistin’de yaşayan Yahudilerin yardıma muhtaç bir halde olduğunu belirten bir mektup yolladı. Söz konusu mektup 1914 yılında New York’ta kurulan American Jewish Joint Distribution Committee’nin (JDC) oluşumunda önemli bir ol oynadı. ABD dışında yardıma muhtaç bir halde yaşayan Yahudilere destek verme amacı taşıyan JDC de ABD’de Siyonistler adına lobi çalışmasında bulunan önemli oluşumlar arasında yer alıyor.

“ABD’deki Siyonist Yapılanma: Yahudi ve Evanjelik Örgütler” başlıklı yazı dizisinin hazırlanmasında İNSAMER tarafından Lokman Göktaş imzasıyla yayınlanan “ABD’de Siyonist Lobiler ve Etkileri” başlıklı rapordan istifade edilmiştir.

Milli Gazete

ZehraZehra

seyyidezehra@outlook.com