DÜNYA
Giriş Tarihi : 07-04-2022 10:30

ABD Dışişleri Bakanlığın'den Kongre'ye 'Türkiye' mektubu: F-16 satışı bizim de çıkarımıza..

ABD Dışişleri Bakanlığınca Kongre'ye gönderilen mektupta Türkiye'ye potansiyel F-16 satışının ABD ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı vurgulandı.

ABD Dışişleri Bakanlığın'den Kongre'ye 'Türkiye' mektubu: F-16 satışı bizim de çıkarımıza..

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye F-16 tipi savaş uçaklarının satılması için Kongre'ye gönderdiği tavsiye mektubu gönderdi.

ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Türkiye'ye potansiyel F-16 savaş uçağı satışının ABD'nin ulusal güvenlik çıkarlarıyla uyumlu olacağı belirtilen mektupta, aynı zamanda NATO'nun uzun vadeli birliğine hizmet edeceğine inandığını belirtti.

Mektupta, "F-16 satışı, ABD çıkarlarıyla uyumlu ve NATO'nun uzun vadeli planlarına hizmet edecektir" ifadelerine yer verilirken, aynı zamanda Türkiye'nin Ukrayna'ya olan desteği ve savunma bağları, "bölgedeki kötü niyetli hareketler için önemli bir caydırıcı" olarak nitelendirildi.

Mektupta, "Biden yönetimi, Türkiye ile uygun ABD savunma ticaret bağlarının, ABD ulusal güvenliği, ekonomik ve ticari çıkarlarının yanı sıra, uzun vadeli NATO ittifakı birliği ve çıkarları için de gerekli olduğuna inanıyor" ifadeleri kullanılarak, Dışişleri Bakanlığı'ndan önerilen F16 satışı için Kongre'nin onayının gerektiği belirtildi. Mektupta, ABD'den Türkiye'ye F16 satışı için herhangi bir güvence veya zaman çizelgesi sunulmadı.

Milli Gazete

AdminAdmin