ANALİZ
Giriş Tarihi : 01-08-2020 07:08   Güncelleme : 01-08-2020 07:09

Ramazan Deveci yazdı: Bu Günler Şeytan Taşlama Günleri, Benim Şeytanım Neydi ve Kimdi?

Müslümanlar Arafat ve Müzdelife'deki vakfe dualarının ardından "şeytan taşlama" alanına geçerek, "büyük şeytana" gece yarısından sonra 7 taş attılar. Bu günler hacda şeytan taşlama günleri.

Ramazan Deveci yazdı: Bu Günler Şeytan Taşlama Günleri, Benim Şeytanım Neydi ve Kimdi?

Arafat ve Müzdelife'deki vakfe dualarının ardından Mina'ya oradan da Cemerat denilen "şeytan taşlama" alanına geçen Müslümanlar, "büyük şeytana" gece yarısından sonra 7 taş attı. Bu günler Hacda şeytan taşlama günleri......

Benim Şeytanım Neydi ve Kimdi?

İşte büyük şeytanın önündeydim.  Neydi benim şeytanım Allah yolunda önüme çıkan engel neydi? Çocuklarıma olan sevgim mi? Dünya malına olan tutkum mu? Egom, enaniyetim, kendimi beğenme duygum mu? Ya da insanların beğenisini kazanma, insanlara önderlik liderlik yapma duygusu, para, dünya malı, makam sevgi ve tutkusu, neydi benim şeytanım? Bugün onu taşlamam gerekiyordu. Şeytanım sevdiklerimden kaynaklanıyorsa, şeytanım aynı zamanda İsmail’imse yani onu şimdi taşlayıp, daha sonra da kurban etmem gerekiyordu.

İlk gün büyük şeytanı taşlayamayanlar ya da taşladıkları halde hedefi tutturamayanlar, ikinci ve üçüncü gün harici şeytanları taşlamaları mümkün değildi.

İnsanın şeytanını tespit etmesi de zordu. “Sevdikleriniz sizin için bir fitne olabilir” diyordu Allah. Rabbimiz böyle diyerek sevdiklerimizi ölçülü sevmemizi, onların sevgisinin bizi Allah’a kulluktan doğru ve adil olmaktan alıkoymaması gerektiğini söylüyordu. Sevdiklerimin sevgisini sorgulamam gerektiğini düşündüm. Hz. İbrahim gibi evlatlarıma olan sevgimde bir problem varsa o sevginin kurban edilmesi gerekiyordu. Bu sevginin şeytanın görevini görmesine fırsat vermemesi gerekiyordu.

Kalbimi yokluyordum. Dünya malına karşı bir sevgim, arabalarım evlerim olsun çabam, çok para kazanma arzum yoktu. Dünya malının yokluğuna karşı sabredecek gücü de kendimde görüyordum. Kendi şahsım söz konusu olduğunda dünyaya karşı ilgisizliğim ve kaygısızlığım evlatlarım söz konusu olduğunda bir kaygıya dönüşüyordu. Evlatlarımın dünyalarını bu kadar kaygı etmem doğru muydu? Bu bir tevekkülsüzlük müydü? Neydi bu durumun nedeni sevgi miydi? O zaman bu sevgi problemli bir sevgi olmaz mıydı? O zaman taşlamam gereken neydi tevekkülsüzlüğüm mü, yoksa sevgim mi? 

Bu duygularla büyük şeytana yaklaşarak mermilerimi hazırladım ve yedi mermi attım. Mermilerim yerini bulmuştu. Önemli olan o mermilerin içimizdeki şeytanı vurması idi. Her insan en büyük şeytanını kendi içinde taşır. Onun için büyük şeytanı taşlarken nefis putumuzu taşlamalı ve tam isabetle vurabilmeliyiz.

Bu yazı Ramazan Deveci’nin “Vahiy İklimine Yolculuk Hac Günlüğü” kitabından alınmıştır…