ANALİZ
Giriş Tarihi : 21-07-2021 08:18   Güncelleme : 21-07-2021 08:19

Ramazan Deveci yazdı: Kurban

Kurban, Allah’a yakınlık vesilesi… Kurban, Hz. İbrahim’in büyük imtihanı…

Ramazan Deveci yazdı: Kurban

Kurban;

Kurban; yaklaşmak, yakınlaşmak manalarına geliyor. Belirli bir vakitte, belli şartları taşıyan bir hayvanı ibadet maksadıyla, Allah rızası için, yine usulüne uygun olarak kesmek olarak da ifade ediliyor.

Kurban, Allah’a yakınlık vesilesi…

Kurban, Hz. İbrahim’in büyük imtihanı… Yaşlılık zamanına kadar çocuk sahibi olamamış Allah’ın bu büyük peygamberi ilerlemiş yaşında Allah’ın kendisine ikram ettiği evladına karşı aşırı bir sevgi duyuyordu. Allah ise kendi sevgisine rakip bir sevgi istemiyordu. Dolayısı ile İbrahim’den İsmail’i yani İsmail’in sevgisini kurban etmesini istedi. İbrahim bu büyük imtihanı da başararak İsmail’in sevgisini kurban etti. Hacda veya diğer mekânlarda kurban kesmek bir anlamda İbrahim’in bu eylemini gerçekleştirmektir.  

Kurban İslam’ın şiarlarındandır. 

Kurban sevdiklerimizi Allah yolunda Rabbimizin rızası için feda edip edemediğimizin imtihanıdır. Bir koyunu kurban olarak Rabbimize sunmak iç dünyamızdaki sevdiklerimizin Rabbimin yoluna sunuluşunun sembolik bir ifadesidir.

Kurban’da Hz. İbrahim, oğlu İsmail’in sevgisi ile denendi. Biz de her kurbanda kendi İsmaillerimizin sevgileri ile deneniyoruz.  Onun için kurbanda her Müslüman benim İsmail’im ne veya kim diye kendi kendine sormalı sonra İsmail’ini kurban edip edemediğini iç dünyasında sorgulamalıdır.

Şehid Şeriati’nin ifade ettiği gibi herkesin İsmail’i farklıdır. Kiminin makamı, kiminin eşi, kimin evladı, kiminin serveti İsmail’i olabilir. Her Müslüman kendi İsmail’ini sorgulamalı ve kurban etmelidir.

Bazen insan İsmaillerini kurban etmeyi beceremez de, İsmaillerini kurban edemeden kaybettiğini görür. Makamını İsmail edinir, ama kurban edemediği makamını bir gün kaybeder. Evlatlarını İsmail edinir, İsmail edinmenin sonucu kimi yanlışlar yapar, ama İsmail edindiği evlatlarının bir gün kendinden uzaklaştığına şahit olur. Servetini, parayı İsmail edinir ama kurban edemeden kaybettiğine şahit olur. Eşini İsmail edinir bir gün eşini bir şekilde kaybeder.

İnsanın hiç kaybetmeyeceği ve insanı hiç bırakmayacak tek sevgili esasen Allah’tır. Onun için tüm İsmailleri kurban etmek tek sevgili olarak Allah’a yönelmek gerekir. Bunu hayatımızda gerçekleştirmek ne yazık ki çok kolay olmuyor. Bugün kaç kişi benim İsmail’im şu idi ve ben onu kurban ettim diyebilir bilmiyorum.

Kurbanlarımızın kesildiği haberi ulaşınca kendime benim İsmail’im ne veya kim ve ben onu kurban edebildim mi sorusunu kendime sordum. Evet, cevaplandırması zor bir soru idi. Benim İsmail’im şu ve ben onu kurban ettim demek çok iddialı bir söz olur. Ama en azından İsmaillerimizi kurban etmemiz gerektiğinin farkındayım.

Rabbim Hz. İbrahim gibi bizlerde de güçlü kâmil bir iman versin ve İsmaillerimizi Kurban etmeyi nasip etsin. Kurbanlarımızın kesildiğini öğrendikten sonra otelin yakınındaki bir berbere giderek saçımın tamamını makine ile kestirerek ihramdan çıktım.

Bu yazı Ramazan Deveci’nin “Vahiy İklimine Yolculuk Hac Günlüğü” kitabından alınmıştır…