SORUŞTURMA
Giriş Tarihi : 18-04-2016 00:02   Güncelleme : 18-04-2016 00:02

Yeni Bir Soruşturma dosyası; İmamı Azam Ebu Hanife….

İmamı Azam’ı anmak ve anlamak onun düşünceleri ile hayatımıza düşüncemize yön vermek için, Ekran Gazetesi olarak İmamı Azam Ebu Hanife soruşturması yapmaya karar verdik. İşte sorular....

Yeni Bir Soruşturma dosyası; İmamı Azam Ebu Hanife….

İmam 6 Mayıs 767’de şehit olmuştu.

Bu vesile ile Mayıs ayında İmamı Azam’ı hatırlayalım ve hatırlatalım istedik. İmamı Azam’ı anmak ve anlamak onun düşünceleri ile hayatımıza düşüncemize yön vermek için, Ekran Gazetesi olarak mezhep imamımız büyük insan, İmamı Azam Ebu Hanife soruşturması yapmaya karar verdik.

Çoğunluğu Hanifi mezhebine tabi Müslüman bir toplum olarak doğrusu İmamı Azam Ebu Hanife’yi çok tanıdığımız söylenemez. Hanifi olduğunu iddia edip İmamı gereği gibi tanımamak kabul edilemez.

İmam gerek siyasi tavrı, gerek fıkhi metodu, gerekse sağlıklı din anlayışı ile örnek bir İslam alimi, bir büyük müçtehit idi.

İmam Azam Ebu Hanife’yi tanımak onun düşüncelerinden faydalanmak, siyasi duruşunu örnek almak gerekiyor. Onun gibi iktidarlar karşısında dik duracak hakkın ve hakikatin sesi olarak iktidarlara doğruları söyleyecek alimlere o kadar ihtiyacımız var ki.   

Ekran Gazetesi olarak İmamın doğru tanınmasına katkı sağlamak düşüncesi ile yapmayı düşündüğümüz “İmamı Azam Ebu Hanife soruşturması” için tespit ettiğimiz soruları buradan ilan ediyoruz. Sorularımızı çok değerli alim ve yazarlarımıza gönderecek gelen cevapları Mayıs ayı içerisinde yayınlamaya başlayacağız inşallah.

Sorularımızı cevaplandırmak isteyen kardeşlerimizin cevaplarını yayınlamaktan onur duyarız.

 

İşte “İmamı Azam Ebu Hanife” Soruşturmamız için tespit ettiğimiz sorular…

 

Soruları ve yazının tamamını okumak için