SORUŞTURMA
Giriş Tarihi : 24-02-2016 00:15   Güncelleme : 24-02-2016 00:15

Metin Çağlı; vahdet asla gerçeklestirilemez.

Metin çağlı; Vahdet soruşturmasını sizler için yanıtladı.… Eger Allah’ın kitabı etrafinda birleşmezler bir araya gelemezlerse inanın hiç bir görüş mezhep ideoloji Müslümanları bir araya getiremez.

Metin Çağlı; vahdet asla gerçeklestirilemez.

1. Öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Kendinizi tanıtır mısınız?

Rahman ve Rahim olan Allah ın adıyla

Hamd alemlerin  rabbi olan Allah a ,Selat ve selam  efendimiz önderimiz Peygamberimiz Hz Muhammed e ve siz değerli  kardeşlerimin üzerine  olsun.

Sözlerime başlamadan  önce sizlere  böyle  bir soruşturma  konusu  seçtiğiniz  icin  teşekkur etmek istiyorum. Hakikaten çok önemli bir  kavram ve icinde yasadagimiz zaman  ve cografya icin de daha  cok ehemniyet  ve önem arz ediyor. Rabbim sizden razı olsun ve calışmlarınızda  sizlere  başarılar  ihsan  eylesin.

Bu çok onemli  soruşturma  hakkinda  değerli kardesim  Ramazan Deveci bey  beni aradiginda hem sevindim hemde  acaba ben bu konuda gerekli katkıda bulunabilirmiyim diye de teredüt etmeme rağmen bir kaç  kelam da  olsa  bu soruşturmaya  katılmayı görev bildim.

Kısaca  kendimi tanıtırsam Metin Cağlı  olarak yaklaşık  30 yıla yakın eğitim sahasında ki bunun son 25  senesi  Hollanda da geçti. Ama hayatimin unutulmaz bir yılı  İslahiye de Gündem kitapevi  çevresinde geçti ki o benim  icin  unutulmaz bir  yıl oldu. Evliyim 3 kendi  çocuğum 2 de Afganlı  olmak üzere  5  çocuğa ebeveynlik yapmaya  çalışıyorum. Birde dünyalar tatlısı Sumeyye Nisa’nın dedeliğinin sevincini ve mutluluğunu yaşıyorum.

Söz burdan açılmışken  bundan sonraki sorusturma konuslarından birininde “İslam’da yetim ve bakıcı aile, korucu aile sorusturması” olmasını  Ekran  gazetelerinden  okumayı  cok  istediğimi belirtmek isterim.

2. Vahdet nedir yada Vahdet denilince siz ne anlıyorsunuz?

Vahdet; Birlik  teklik bir ve tek olma parcalar arasindaki ahenkten bir  bütünlük oluşturmak  anlamına  geliyor. Vahdet  ve tevhid de ayni kökten gelen kelimelerdir.

Bazılarının dedigi gibi  bir grubun kendisini yok edip başka bir gruba ilhak olması da değildir. Bir mezhebin, bir ideolojinin kendi inancından vazgeçip başka bir inanç ve ideolojiyi kabullenmesi hiç değildir.

3. Allah'ın ipine hepiniz sımsıkı sarılın. Dağılıp ayrılmayın. Ve Allah'ın sizin üzenizdeki nimetini hatırlayın. Hani siz düşmanlar idiniz. O, kalplerinizin arasını uzlaştırıp ısındırdı ve siz O'nun nimetiyle kardeşler olarak sabahladınız. Yine siz, tam ateş çukurunun kıyısındayken, oradan sizi kurtardı. Umulur ki hidayete erersiniz diye, Allah, size ayetlerini böyle açıklar. (Al-i İmran 103) ayetini dikkate aldığımızda Vahdet anlayışını Kuran’i sorumluluğumuz açısından değerlendirir misiniz?

Şanı yüce rabbimiz   Al-i Imran 103 de  Vahdeti ap açık belirtiyor. O ayeti celilesinde ALLAH’ın ipi  ne sımsıkı  sarılın diyor. Müfesirlerimizin çoğu  burda ki  Allah’ın ipinden kastın KURANI KERIM oldugunu belirtmislerdir, buda demek oluyor ki  bizi birleştirecek  tek ortak nokta  Kuran’ı kerim  oluyor. Maalesef durum  bu halde iken bizi birleştirecek yegena ortak seyin Kuran oldugunu  rabbimiz söylerken daha geçenlerde  Diyanetin Kuran  yetmez  hutbesi adeta bir şok etkisi  yaratmiştır. Sanırım en kısa  zamanda  bu  vahim yanlışı düzeltirler.

Eger Müslümanlar degişmeyen mutlak tek  doğru  olan Allah’ın kitabı  etrafinda birleşmezler  bir araya  gelemezlerse inanın hiç bir görüş   mezhep ideoloji  Müslümanları bir araya getiremez.

4. Sizce Müslümanların Vahdetinin önündeki en büyük engel, yada engeller nedir?

Bana göre vahdetin onundeki en büyük engel hayat kitabi olan Kuran’ı Kerimi geregi gibi okuyup anlayıp  hayatımıza  tatbik etmememizden kaynaklanıyor.Tabii ki  buna son zamanlarda  baş belası olan ırkçılığı  mezhep taasubunuda ekleyebiliriz.

5. Fitnenin çok arttığı, mezhepçiliğin, milliyetçiliğin arttığı vahdet anlayışının zayıfladığı bir dönemde yaşıyoruz. Müslümanları birbirlerine düşüren bu fitnelere nasıl engelleyebiliriz.

Avrupa  ülkeleri aralarindaki  tüm engeleleri kaldırırken askeri ve ekonomik  olarak bir olmaya çalşırken Nato ve avrupa  ekonomik birligi, birleşmiş  milletler gibi  birliklerine  birlik güçlerine  güç  katarken biz  Müslümanların halen  senin ırkın benim  mezhebim  onun tarikatı falancanin hocası filancanın  görüşü  konusunda  ihtilafa   düşersek belkide yüce  rabbim rahmetini bereketini üzerimizden çeker   son yıllardaki İslam Çografyasına bir bakalım  hep  bu kısır ırkçılık ve mezhep  kavgalarindan  bir araya gelemiyoruz..

6. Bugün küresel güçler İslam dünyasını Şii- Sünni diye bölmek istiyor ve İslam dünyasının iki güçlü ülkesi İran ve Türkiye’yi birbirine düşman ederek İslam dünyasında Şii- Sünni savaşı çıkarmak istiyor tezine katılır mısınız? Katılırsanız bu büyük fitneyi engellemek için neler yapmalıyız?

7. Günümüzde Müslümanlar arasında Vahdet’in gerçekleşe bilmesi için Müslümanlar olarak neler yapmalıyız, yada neler yapabiliriz?

Vahdet  nasıl gercekleşir? Öncelikle  Şu hususlara vurgular  yapılmalıdır; Kuran ve sahih sünnet çerçevesinde  birleşmeye  vahdet denildiği icin Kuran ve Sünnetin kesin olarak  hükme bağladığı temel konularda birleşilmesi ve bu doğrultuda işbirliği yapılmasi cemaat ve ümmet  olunmasıdır.

Tabiiki bu konuda once  kendimizden başlamalıyız bizler içimizde   vahdeti  tevhidi  gercekleştirirsek bu dalga  dalğa etrafa yayılacaktır.

Sözüm ona bazılarının yaptığı  gibi islam düşmanlarını unutup görmezlikten gelerek  dava adamlarını  cemaat ve   kanaat önderlerini topa  tutarak  ağır elestrilerde  bulunarak  vahdet asla gerçeklestirilemez. Bütün müminlere elimizi  dilimizi ve gönlümüzü sevgi  ve muhabetle açmak zorundayız,

Yoksa  falan  ülkeden  ve memleketten adam çıkmaz  falan tarikat  batıldır  falanca mezhep doğru değildir, şu yazar okunmaz  su  dergi eve konulmaz  gibi yaklaşımlar bizi asla  birleştiremiyecektir. Bizler  tavrımızı  falanca  filancaya göre değil  Allah’ın  gör dediği yerden koymak zorundayız.

Burda yasadığım bir  olayı  sizlerle  paylaşarak  yazımı bitirmek  istiyorum. Şu an bakımın üstlendiğim Afganlı çocuklarin bize geldigi ilk haftalarda  beraber camiye gitmek icin  hazırlık yaparken  çocukların çok tedirgin ve çekingen tavırları  dikkatimi çekti. Gitmek istemiyorsanız sorun yok gitmeyiz dedim.  Bana hayır camiye gitmeyi çok istiyoruz  hatta  özledik  bile ama  bir  sorun var dediler. Sorun nedir dedim.  Çekinerek ve  korkarak biz Şia  mezhebindeyiz acaba gidecegimiz  camide  sorun cikarirlar mı? dediler. İnanın neler  hisettiğimi burada anlatamam. Ben sorun olmayacağını kendilerine  söyledim. Buna rağmen camide bir kaç hacı amca  gençlerin  namaz kılma şeklini görünce, bunlar ne biçim namaz kılıyor Metin Hoca  dediklerinde  bende  bu çocuklar Şia  mezhebinden dedigimde “keske Müslüman çocuk alsaydın bakmak icin” dediklerini hiç unutamayacağım galiba

İşte ümmetin  halı  bu durumda. Daha düne kadar yaşadığımız coğrafyada benim komşum  kürt ama müsluman benim  arkadasım şafi,  ama  iyi biri  benim iş arkadaşım alevi  ama çok insan biri  gibi sozleri  hepimiz duymuş  ve şahid  olmuşuzdur.

Son Sözü sevdiğim ve mealinden cok  faydalandığım değerli hocam Mustafa YILDIZ beyin Son mesaj  Kuran’i Kerim Türkçe Mealin’den  Al-i Imran 102-meali  ile bitiriyorum.

“Ey iman edenler ! Allah a kullukta  bütün samimiyetinizi gösterin.ve müslüman olarak ömrünüzü tamamlamaya bakın..”

 Rabbim en doğru sözü söyleyendir.

8. Soruşturmamıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

Böyle  bir soruşturma  konusu  seçtiğiniz  icin ben size teşekkur etmek istiyorum.