SORUŞTURMA
Giriş Tarihi : 28-10-2015 12:53   Güncelleme : 28-10-2015 12:53

Kuran İslam’ı asıl kaynağa dönüş projesidir.

Kamile Tunçdemir, "Kuran İslam'ı" soruşturmasını sizler için yanıtladı.

Kuran İslam’ı asıl kaynağa dönüş projesidir.

1.Öncelikle sizi tanımak istiyoruz. Kendinizi tanıtır mısınız?

Ben Kamile TUNÇDEMİR 1977 konya doğumlu olup,3 çocuk annesiyim. İlahiyat fakültesi mezunuyum,  Öğretmenim. Arkadaşlarımızla oluşturduğumuz bir Kuran halkamız var. Kuran’ı okuma, anlama ve yaşama gayreti içerisinde olan bir Kuran talebesiyim.

2.Siz Kur’an İslamı deyince ne anlıyorsunuz ya da Kur’an İslamı tabiri neyi anlatır.

Kuran İslamı denince, birden fazla İslam’ın olduğunu ve bunların katışıklı İslam olduğunu, Allah’ın indirdiği İslama su katılarak değiştirildiğini ve Kuran İslamının ise asıl kaynağa dönüş projesi olduğunu anlıyorum.

3.Sizce Kur’an İslamı tabiri kullanmak doğru olur mu? Sahih İslam’ı ifade edebilmek için kullanmak gerekiyor mu?

O kadar çok İslam algısı var ki… Bazen hangisi doğru diye ikileme düşüyoruz o zaman ölçüt olarak Kuranı almak Kuran’a vurmak en belirleyici ve ayırt edici oluyor… Kuran’ın onay vermediği bir dini hangi din olarak yaşıyoruz? diye düşünüyoruz. İslam Dininin kaynağı Kuran, Kuran İslamı tabiri bana katışıksız Allah’ın dinini çağrıştırıyor, belirli bir kültürün, milletin, zihniyetin ve siyasi düşüncenin şekillendirdiği değil de Allah’ın gönderdiği yalın din geliyor aklıma…

4.Kur’an İslamı tabirine çeşitli kesimler tepki gösterdiler. Hatta kimileri Kur’an İslamı tabirini felaket olarak nitelendirdi. Bu tepkilerin nedeni sizce nedir. Ya da Kur’an İslamı ifadesinin sakıncaları var mı?

Ben bu tepkileri okuyunca çok şaşırdım, bir Müslüman bu tabirden neden rahatsız olur diye… Sonra bu tepkileri verenlerin sosyal rollerine baktığımda belirli kesime İslami önderlik yapan kişiler olduğunu gördüm ve bu ifadenin toplumsal boyutunu düşündüm, insanlar Kuran İslam’ına inandıklarında bu önderlerin kaybı ne olacak ki bunu felaket olarak nitelendiriyorlar? Geldiğim nokta; Dini kaynağından öğrenen Müslüman, sorgulayan, akıl yürüten, yanlışa yanlış diyen, merhametli, ilkeli ve hayatta Müslüman duruşu sergileyen bireyler olma yolunda olacak bu da İslam’dan nemalanan önderlerin önünü kesecektir. Onun için bu ifadeye karşı çıktıklarını düşünüyorum. Kuran İslam’ı ifadesini başka anlamlar yüklenmediği sürece sakıncalı görmüyorum… İslam’ın asıl kaynağına rucu edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

5.Kur’an İslamı’nda sünnet anlayışı nasıl olmalı.

Peygamberimiz Kuran’ı yaşayan, canlı şeklidir. Kuran’ın mantığına aykırı söz ve davranışları olmamıştır olduğunda da uyarılmıştır. Sünnet Kuran’ın mantığına uygunsa kabul edilmeli eğer Kuran’a tezatsa zaten Peygamberimize ait değildir demektir.

6.Peygamberimizin yaşayan Kur’an olduğu gerçeğini göz önünde bulundurursak, sağlıklı bir sünnet anlayışına sahip olmadan Kur’an’ı doğru anlamak ne kadar mümkün olur?

Sağlıksız sünnet anlayışı sağlıksız Kuran anlayışını getirir, o da bizi aslından uzak bir din anlayışına sürükler. Allah Kuran okumaya kovulmuş şeytanın şerrinden Allah’a sığınarak başlamamızı istemesini, Kuran’ı doğru anlamamız açısından önemli buluyorum.

7.Kur’an İslamı ile birlikte kullanılan Uydurulmuş din İndirilmiş din tabirlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Uydurulmuş din ifadesini radikal buluyorum. İnsan ilk duyduğunda şimdiye kadar inandıklarım neydi acaba, indirilen din hangisi, ben bu tabirin neresindeyim? diye soruyor kendisine… İnsanı sarsan bir etkisi var. Kimin dini üzere yaşadığını sorguluyor insan bu da insanın Kuranla tanışmasına vesile oluyor, düşünsenize inandığınız dinin kaynağıyla tanışmamış bir Müslümansınız… İlginç bir tezat değil mi?!!!

8.Bu tabirleri kullanmanın faydaları ve sakıncaları varsa nelerdir, bu konuda neler söylersiniz. İndirilmiş din uydurulmuş din ifadeleri tekfirci bir anlayışa yol açar mı? Böyle bir tehlike görüyor musunuz?

İndirilmiş dine inanan, Kuranın eğitiminden geçmiş bir insan tekfircilik gibi işlerle uğraşmaz… Yine insanın özüne ait bir sorun olan doğru kişilerin elinde doğru sonuç verir.Yanlış kişiler ve çıkar güden insanların elinde yanlış analamlar yüklene bilir… Kimin,ne amaçla ve niçin kullandığıyla ilgili…

9.Soruşturmamıza katıldığınız için teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim. Selam ve dua ile…