MAKALE
Giriş Tarihi : 29-04-2021 09:29   Güncelleme : 29-04-2021 09:29

Allah Resulünden yolumuzu aydınlatan sözler; İşte günün hadisi…

Günün hadisi; Hatice Atasoy'un anlatımı ve izahı ile...

Allah Resulünden yolumuzu aydınlatan sözler;  İşte günün hadisi…

Peygamberimiz şöyle buyurmuştur:               

Mümin kardeşine tebessüm etmen sadakadır. İyiliği emredip kötülükten sakındırman sadakadır. Yolunu kaybeden kimseye yol göstermen sadakadır. Yoldan taş, diken, kemik gibi şeyleri kaldırıp atman da senin için sadakadır. Tirmizi

Tebessüm Peygamberimizin yüzünden hiç eksik olmayan ve sadakalar sınıfında değerlendirilen bir güzellik. Tebessüm, hiçbir çaba sarfetmeden sadece yüz hatlarında oluşan, içten  bir davranış. Samimiyetin yüze yansıması desek yanlış olmaz. Bir yetimin yüzünde iyilik, bir hastanın yüzünde şifa, hüzünlü bir yürekte deva olur çoğu kez. Sıcacık bir gülümsemeyle verilen selamın, yüreklerde bıraktığı izlere ve birçok dostlukların başlamasına vesile olduğuna hepimiz şahit olmuşuzdur.

Riyasız, tıpkı anne sevgisi tadında tebessümlere hasret kaldık. Çok zor bir şeymiş gibi esirgedik birbirimizden. Belki de kaybettik bazı arkadaşlarımızı bu yüzden. Bir binanın tuğlaları gibi olması gereken müslümanlar bir birlerini görmek istemez oldular…

İnsanın vücudundaki her eklemi için sadaka vermesi gerektiğini belirten Peygamberimiz, aynı zamanda sadakanın sadece maddi olmadığını da bize hatırlatmış oluyor.

Her mü’minin zorunlu yapması gereken bir ibadet olan iyiliği emredip kötülükten uzaklaştırmanın da sadaka olduğunu belirtiyor bir kez daha. Komşu, akraba, arkadaş kim varsa etrafımızda onlara iyiliği anlatmanın karşılığında Kiramen Katibin melekleri defterlerimize sadaka puanları yazıyor!

Yolunu kaybetmiş ya da elindeki adresi bulamayan bir sürü insanla karşılaşırız hemen her gün, işte sırf Rabbimiz için onlara yol gösterirsek sadaka hanemize yenileri ekleniyor.

Yollara çöp atanlara bu hadis bir uyarı olsa gerek. Bırakın atmayı insanları rahatsız edici ne varsa yolumuzda, görmezden gelme yerine kaldırıp atarak Peygamberimizin bir sözünü yine yerine getirmiş oluyoruz. Âma ve yaşlı insanların da aynı yolları kullandığını düşünürsek bu kutlu sözü daha iyi anlamış olacağız.

Bu saydığımız davranışlar maddi anlamda bize bir şey kaybettirmiyor aksine bunu bir ahlak haline getirdiğimizde  heybemize güzellikler dolmasına vesile oluyor.

Mü’min her haliyle güzeldir, örnek olur etrafındaki insanlara. Tebessümüyle, hem iyilik yapıp hem de iyiliğe çağırmasıyla, kötülüğün yok olması için verdiği mücadeleyle öncü olur çoğu kez.

Rabbim davranışlarımızı ameli salihe dönüştürsün ve bizi kendi rızasından ayırmasın.