KURAN-HADİS
Giriş Tarihi : 05-05-2021 09:03   Güncelleme : 05-05-2021 09:04

İşte günün hadisi: Hayır yolunda bir çığır açmak...

Günün hadisi; Hatice Atasoy'un anlatımı ve izahı ile...

İşte günün hadisi: Hayır yolunda bir çığır açmak...

Her kim İslam’da hayır yolunda bir çığır açarsa ona o hayrın ecri verilir. Sonra o hayırdan işleyenlerin ecirlerinden  bir şey eksilmeksizin bir misli de kendisine verilir.

Kimde kötülükte bir çığır açarsa ona bunun günahı verilir. Kendisinden sonra aynı günahı işleyenlerin günahından bir pay da ona ayrılır. (Nesai Müslim)

Ahseni takvim olarak yaratılmış olan insanı diğer yaratılmışlardan ayıran en büyük özellik iradeli varlık oluşudur. Akletme, ölçüp tartma yetileri bahşedilmiştir insana.

 Bir kuş vakti geldiğin de topladığı ot, çöp kalıntılarıyla yuvasını yapar. Her sene aynıdır hemen hemen. Diğer havanlarda da öyle.

Ama insan üretken haliyle bir önceki yaptığıyla yetinmez sürekli daha iyisini yaparak çıtayı yükseltir. Allah’ın Adem’e eşyanın hakikatını öğretmesiyle başlamıştır bu özellik.

Okuyarak yazarak, araştırarak  kendini yenileyen insanın yeryüzündeki misyonu halifeliktir. Allah’ın adıyla, Allah adına iş yapmak.

“Ben Müslümanların ilki olmakla emrolundum” diye Hz. İbrahim’in torunlarının yaşadıkları çağa söyleyecekleri sözleri olmalı her zaman. Yaptıkları ve yapacaklarıyla gündem oluşturmak ve iyilik ve hayırda yeni sayfalar açmak zorundadırlar ki hiç kapanmayacak bir amel defterine sahip olsunlar.

Umutların  bittiği yerde umut tohumları ekmek. Hüzünlü yüreklere sıcak bir tebessüm olmak ,kıraç topraklarda meyve vermeye azmetmek ve çabalamak,  yeni yepyeni ufuklar açmak için.

İslam’dan uzak gençliğe Allah ve Peygamberini anlatmak için yeni projeler üretmek ve çalışmaları çekici hale  getirmek .

Bir hayır işinde sağa sola bakmadan de ilk hamleyi yapmak ve sürekliliğini sağlamak. Bu dünyadan ayrılırken arka da hoş bir seda bırakmak.Ve geride kalanların bıraktığın yerden devam edecekleri bir güzellikle anılmak.

Ya Habil olmak bu dava da ya Kabil. Ya Hüseyin olmak ya da Yezid…

Ne karlı bir alışveriş hayırda ilk olursan, sonra gelecek olanlardan eksilmeksizin sana pay ayrılması.

İyilik kadar kötülüğün de ayyuka çıktığı bir zaman dilimin de kötülükte öncü olmak bir anlamda insanın hüsranı olacaktır. Ve işlenen her günahtan bir pay heybesine ayrıca yazılacaktır.

Rabbim hepimizi iyilikte öncü olanlardan eylesin.