Kategorilenmemiş
Giriş Tarihi : 15-05-2019 05:46   Güncelleme : 15-05-2019 05:47

Ramazan’ın onuncu günü; İşte günün hadisi…

Hatice Atasoy; Nebevi mesajları, uyarıları, sizlere ulaştırıyor... İşte günün hadisi ve izahı….

Ramazan’ın onuncu günü; İşte günün hadisi…

Ebu Hureyre’den rivayetle Resulullah (sav) şöyle buyurmuştur:

“Mü’min taze yeşermiş ekin gibidir. Rüzgâr nerden gelirse onu eğip yatırır. Doğrulduğunda belâ ve musibet yine eğer. Günahkâr bir kimse sedir ağacı gibidir. Allah dilediği zaman da onu yere serene kadar dimdik ayakta kalır.”

Mü’minin hayatı imtihanlarla doludur. “ İnandım”  deyip inandıklarıyla amel etmeye başladığı andan itibaren, inişli çıkışlı haller başından hiç eksik olmaz.

Rabbimiz, “ İnsanlar yalnızca iman ettik” demekle, sınanıp denenmeden bırakılacaklarını mı sanıyorlar?” (Ankebut-2) İlâhi mesajıyla bu dünyanın aldatıcı heveslerine çok fazla dalmadan, “lûtfuda hoş  kahrıda hoş” misali her halûkârda hamd, şükür ve sabır içerisinde bir hayat sürmemizi istemektedir.

İnanan insanın umutları hayalleri vardır geleceğe dair, taze ve diri olan. Boy vermiş, filizlenmiş, ilkbahar tadında en güzel hallerini yaşarken nerden geldiği belli olmayan ani bir kasırgayla oradan oraya savrulur. Beklenmedik bir musibet çalmıştır kapısını.

Ya Eyyup( as) gibi sağlıkla sınanmayla karşı karşıyadır ya da Yakup’ca (as) sevdiğine hasret bırakılmıştır ya da beklenmedik bir ölüm, ayrılık, ya da fakirlik…

İşte tam da bu zamanda “Bu dert beni buldu ve bana zararı dokundu, sen merhamet edenlerin en merhametlisin” (Enbiya-83) diye ellerini açan Hz. Eyyub gibi aşındırmalı Rahmanın kapısını, ya da sevgisini yüreğine gömerek, bir gün kavuşacağını umud ederek “Güzelce bir sabır” dilemeli Es sabır olandan. “Şüphesiz sizi korkuyla, açlıkla, mal, can ve verim kaybıyla imtihan ederiz ama sabredenleri müjdele”(Bakara 155) Ayetinin gölgesine sığınarak direnmeli ve toparlanmalı yeniden.

Ve unutulmamalı ki,  yolumuzu aydınlatan tüm örnek şahsiyetler en ağır imtihanlarla sınanmışlar ve hepsinden de yüzlerinin akıyla çıkmışlardır.

Sabredenler ve bu yalan dünyanın debdebeli hayatına çok da aldanmayanlar. İşte kurtuluşa erecek olanlar onlardır.

Ve onlar başlarına gelen her musibette “Biz Allah’tan geldik ve yine ona döneceğiz” diyerek teselli bulurlar.

Sedir ağacı, kırk metre boylarında kökleri sağlam ve hiçbir fırtınanın kolay kolay yıkamayacağı bir yapıya sahip. Ama Allah'ın dilediği vakitte, bir depremle yok olup gitmeye mahkûm bir ağaç. İşte hiç bir şeyle sınanmayan ve dünyanın her türlü zevkini süren insanların da sonları öyle olacaktır. Tıpkı Firavun gibi, Nemrut gibi.

Rabbim, her türlü sınanmalarımızda sabrı kuşanmayı nasip etsin ve ayaklarımızı kaydırmasın. Amin...