FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 29-05-2022 07:52

Çavuşoğlu’na Mescid-i Aksa’da Filistinlilerden tarihi tepki: Normalleşmek için gelmeyin

Ankara ile Tel Aviv arasındaki “normalleşme” kapsamında geçtiğimiz günlerde İsrail işgali altındaki topraklara giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmişti.

Çavuşoğlu’na Mescid-i Aksa’da Filistinlilerden tarihi tepki: Normalleşmek için gelmeyin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara ile Tel Aviv arasında devam eden “normalleşme” adımları kapsamında, İsrail haberleri">İsrail işgali altındaki topraklara resmi ziyaret düzenlemişti. Geçtiğimiz günlerde önce Ramallah’ta Filistinli yetkililerle görüşen Türk heyeti, ardından da İsrail rejimi yetkilileri ile bir araya gelmişti. Çavuşoğlu, İsrailli yetkililer tarafından havalimanında karşılanırken 15 yılın ardından dışişleri bakanı düzeyinde Türkiye’den İsrail rejimine ilk ziyaret de gerçekleşmişti. Ankara ile Tel Aviv arasındaki “normalleşme” kapsamında geçtiğimiz günlerde İsrail işgali altındaki topraklara giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mescid-i Aksa’yı da ziyaret etmişti. Müslümanların ilk kıblesi olma özelliğini taşıyan kutsal mekânı ziyaret eden Çavuşoğlu’na tarihi bir tepki gösterildiği öğrenildi.

“MESCİD-İ AKSA TÜRKİYE’NİN ORDULARINI BEKLİYOR”

İsrail işgali altındaki Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’yı ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli bir adamın haklı sitemi ile karşılaştı. Çavuşoğlu’nun İsrail rejimi ile “normalleşme” kapsamında Filistin’e gelmesine tepki gösteren Filistinli adam, Mehmetçik’in gelip kendilerini kurtarmasını beklediklerini vurgulayarak, “Biz Türkiye’nin ordusunu bekliyoruz. Buraya İsrail’le normalleşmek için gelmeyin. Siz, Sultan Fatih’in torunlarısınız. Buraya fatihler olarak gelin!” serzenişinde bulundu. Çavuşoğlu’na tarihi bir tepki gösteren Filistinli adam, “Mescid-i Aksa, bütün Müslümanlara haykırıyor ve diyor ki; ‘Ey ümmetim! Gelin ve beni kurtarın!’ Müslümanları burada kurtarıcılarımız olarak karşılamak istiyoruz. Mescid-i Aksa tehdit altında, parçalanmakla tehdit ediliyor. Onu yıkmak istiyorlar. Mescid-i Aksa’nın ne normalleşme ve işbirliği ziyaretlerine ne de güvenlik önlemlerine tahammülü yok. Mescid-i Aksa, Türkiye’nin ordularını bekliyor. Allah bütün Müslümanları mübarek kılsın. Sizler Kanuni ve Sultan Fatih’in torunlarısınız! Buraya fatihler olarak gelmenizi istiyoruz” diye konuştu.

Milli Gazete

ZehraZehra