GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-05-2022 09:09   Güncelleme : 29-05-2022 08:19

İsrail: Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz eşsiz düzeyde...

Irkçı İsrail rejiminin Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye ile ekonomik ilişkilerinin benzersiz düzeylere ulaştığını söyledi.

İsrail: Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz eşsiz düzeyde...

Sky News Arabia’nın haberine göre Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla görüşmesinden sonra ortak bir basın toplantısı düzenleyen ırkçı İsrail rejiminin Dışişleri Bakanı Yair Lapid, Türkiye ile ilişkilerin gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye ile ırkçı İsrail rejimi arasındaki ilişkilerin başladığı günden bu yana çeşitli dönemlerde hem başarılara hem de başarısızlıklara tanık olunduğunu belirten Yari Lapid, “Türkiye, İsrail’i tanıyan ilk Müslüman ülkedir” dedi.

İki taraf arasındaki ekonomik ilişkilerde yaşanan ciddi artışa dikkat çeken ırkçı İsrail rejiminin Dışişleri Bakanı Yair Lapid “Biz Türkiye ile ilişkilerin daha da gelişmesini bekliyoruz. Türkiye ile ekonomik ilişkilerimiz şu an benzersiz bir düzeye ulaşmış bulunuyor. Bugün Türkiye ile ilişkilerimizi geliştirmek için yeni bir çerçeve belirliyoruz” dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki toplumsal ve kültürel ilişkilere de değinen Yair Lapid, binlerce İsraillinin turizm için Türkiye’yi tercih ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Türkiye’nin ırkçı İsrail rejimiyle ilişkilerini geliştirmesinin bölgedeki barışa katkı sağladığını iddia etti. Çavuşoğlu, “İsrail’le yapıcı bir diyalogumuz var; İsrail’le ilişkilerin iyileşmesi, bölge barışına yardım edecektir” dedi.

Korona salgınına rağmen Türkiye’nin ırkçı İsrail rejimi ile ticari ilişkilerinin arttığını hatırlatan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin İsrail’le yıllık ticaret hacminin 10 milyar dolara yükseldiğini vurguladı.

TÜİK verilerine göre Adalet ve Kalkınma Partisi’nin iktidar olduğu 2002 yılında Türkiye’nin ırkçı İsrail rejimiyle ticaret hacmi 1.4 milyar dolardı.

YDH

ZehraZehra