GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-05-2022 07:04   Güncelleme : 20-05-2022 20:10

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Boşuna gelmesinler, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmesine evet demeyiz..

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Boşuna gelmesinler, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmesine evet demeyiz..

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO'ya resmen üyelik başvurusu yapmaya karar veren İsveç ve Finlandiya'nın üyeliklerine 'evet' demeyeceklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile heyetler arası görüşmelerin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında habercilerin sorularını yanıtlarken siyasal gündemi değerlendirdi.

"İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz"

Erdoğan, bir gazetecinin "NATO'ya üyelik konusunda İsveç'ten bir heyetin Ankara'ya geleceğini biliyoruz. Her iki ülke ile yapılacak görüşmelerde Türkiye'nin tutumu ve beklentileri ne olacak?" sorusuna "NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz" diyerek yanıt verdi.

Erdoğan "Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık, net bir tavrı söz konusu değil." dedi.  "Kaldı ki bu süreç içerisinde bu terör örgütlerine karşı kalkıp 'Biz karşıyız' deseler bile, ki tam aksini, teslim etmeleri gereken bazı teröristlerle ilgili teslim etmeyeceklerine dair açıklamaları var.

Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya üyelik talebini Yunanistan'ın daha önce ayrıldığı NATO'nun askeri yapısına geri dönme süreciyle özdeşleştirdi ve bir hadise atfen "bir delikten iki kez Müslüman sokulmaz" diyerek Yunanistan'ın NATO'ya geri dönüşünü yorumlamaya girişti: "Daha önce biliyorsunuz Yunanistan NATO'dan çıkmıştı. O dönemin yönetimi tekrar Yunanistan'ın NATO'ya girmesini sağladı. Şimdi ekranları başında bizi izleyen milletime sesleniyorum. Peki NATO'nun en önde gelen ülkeleri Yunanistan'a her türlü desteği veriyor mu, veriyor. Yunanistan'da üsler kuruyorlar mı, kuruyorlar. Biz bunlara nasıl inanacağız?"

"İsveç zaten kuluçka merkezi"

Erdoğan açıklamalarını İsveç'in zaten "terör örgütlerinin kuluçka merkezi" olduğu tespitiyle südürdü: "Parlamentolarında teröristleri getirip orada bunları konuşturuyorlar, özel davetler çıkartıyorlar. Hatta PKK yanlısı teröristler var parlamentolarında." dedi. "Biz bunların neyine güveneceğiz?" 

Boşuna zahmet

Erdoğan heri iki ülkenin dışişleri bakanlarının gelecek hafta başında Türkiye'ye yapacakları ziyareti de "Bizi ikna etmeye mi gelecekler, kusura bakmasınlar, yorulmasınlar." diyerek alaya aldı ve iki ülkeye olan itirazını bu kez Türkiye'ye yönelik yaptırımlarıyla ilişkilendirdi: "Her şeyden önce Türkiye'ye yaptırım uygulayanların bu süreç içerisinde bir güvenlik örgütü olan NATO'ya girmelerine biz 'evet' demeyiz." 

Bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız

Ardından sözü yeniden yaptırımlara getirerek "Çünkü NATO o zaman bir güvenlik örgütü olmaktan çıkar", teröristlerin adeta temsilcilerinin yoğunlaştığı bir yer haline gelir." dedi ve yeniden hadise dönerek sözünü bağladı: "Buna 'evet' demek mümkün değil ve bir sokulduğumuz yerden bir daha sokulamayız. Kusura bakmasınlar." 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hafta sonu yapılan NATO Dışişileri Bakanları Gayrıresmi toplantısına katılmıştı. Toplantı sonrası NATO, Türkiye'nin iki İskandinav ülkesinin üyeliğini engelleme niyeti olmadığını duyurmuştu.

Bianet.org

ZehraZehra