DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-04-2022 09:29

Amerika'daki Artan fiyatların sorumlusu bulundu, ABD Başkanı Biden: Artan fiyatların sorumlusu Putin...

Amerika'daki  Artan fiyatların sorumlusu  bulundu, ABD Başkanı Biden: Artan fiyatların sorumlusu Putin...

Ukrayna'ya saldırısı nedeniyle Rusya'ya peş peşe ağır yaptırımlar uygulayan ABD, yüksek enflasyon ve akaryakıt krizi ile boğuşuyor.

Yaptırımlarla kendi ayağına sıkan ABD Başkanı Joe Biden, artan krizden Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i sorumlu tuttu.

Biden, yaptığı açıklamada, ülkede son dönemde ailelerin artan fiyatlarla mücadele ettiğinin farkında olduklarını belirterek, "Akaryakıt fiyatları arttığında bunu hisseden aile büyüğüdür. Çok açık konuşalım, ülkede şu anda artan fiyatların sorumlusu Kovid-19 ve Vladimir Putin'dir." görüşünü paylaştı.

Putin'in Ukrayna'ya yönelik açtığı savaşın tüm dünyada akaryakıt ve gıda fiyatlarını artırdığını kaydeden Biden, "Bunun sonuçlarını en son açıklanan enflasyon verisinde gördük. Geçen ay enflasyondaki artışın yüzde 70'i Putin'in savaşının akaryakıt ve diğer enerji fiyatlarına etkisinin bir sonucuydu." ifadesini kullandı.

Biden ayrıca, artan fiyatları düşürmek için elinden geldiğini yaptığını belirterek, bu çerçevede petrol üreticileri ile görüştüğünü ve ABD'nin stratejik petrol rezervlerinden günlük 1 milyon varil petrolü piyasaya saldıklarını anımsattı.

ZehraZehra