DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-04-2022 06:53

İran, Bağdat Aracılığıyla Erbil’i Siyonist Rejimle İlişkileri Noktasında Uyardı...

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Irak’ın Kürt Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’e Kürdistan Bölgesi’nin siyonist rejimle ilişkisinin gizlenebilecek nitelikte olmadığını söyledi.

İran, Bağdat Aracılığıyla Erbil’i Siyonist Rejimle İlişkileri Noktasında Uyardı...

 İran Cumhurbaşkanlığı bürosu, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’i kabulü ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, resmi bir ziyaret için Tahran’da bulunan Irak’ın Kürt Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin’le bugün yaptığı görüşmede iki ülke arasındaki tarihi, kültürel ve dini müştereklere dikkat çekti ve “İki ülke arasındaki ilişkiler sıradan komşuluk ilişkilerinin çok ötesindedir. İran İslam Cumhuriyeti’nin iradesi bu kardeşçe ilişkileri en üst düzeylere çıkarmaktır” dedi.

İran’la Irak arasında ortak güvenlik çıkarlarının bulunduğunu belirten İbrahim Reisi, düşmanların asla bu ilişkiye zarar veremeyeceğini söyledi.

İbrahim Reisi, İran’ın Irak’ın toprak bütünlüğünü ve Irak’taki tüm etnik ve mezhebi kesimlerin birlik ve beraberliğini bu ülkedeki istikrarın korunmasının temeli olarak gördüğünü ve desteklediğini söyledi.

Daha sonra Irak’tan güvenlik konusundaki beklentilerine değinen İbrahim Reisi, Tahran’ın komşularından özellikle de Irak’tan ister Irak federal hükümetinin kontrolünde olsun isterse de Kürdistan Bölgesi’nin kontrolünde olsun hiçbir yerde İran İslam Cumhuriyeti’nin güvenliğini tehdit eden herhangi bir yabancı varlığın bulunmasına izin vermemesini beklediğini vurguladı ve şunları söyledi:

“İran İslam Cumhuriyeti, komşularına olan kardeşliğini pratik olarak ispat etmiş; sadece iyi gününde değil kötü gününde de onların dostu olduğunu göstermiştir. Dolayısıyla biz de komşu ülkelerden düşmanların komploları karşısında uyanık olmalarını bekleriz.”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Irak Kürdistan Bölgesi’nden üst düzey bir yetkilinin “Eğer General Kasım Süleymani olmasaydı, Kürdistan Bölgesi olmayacaktı” şeklindeki sözünü nakletti ve “Maalesef Kürdistan Bölgesi gaflete düştü; fakat İran siyonist rejimin hareketlerini dikkatle izliyor. Bu çocuk katili rejimle yapılan işbirliği gizlenebilecek gibi değil. Biz hiçbir şekilde onların başta Irak olmak üzere hiçbir ülkeden bölge güvenliğini tehlikeye düşürmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

İran, geçtiğimiz ay ırkçı Irak’ın Kürdistan Bölgesinde İsrail rejimi istihbarat servisinin merkez olarak kullandığı bir binayı füzelerle vurmuştu.

YDH

ZehraZehra