GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-04-2022 07:54

Nuhiye Çağlı yazdı: Yaşadığımız ülkenin dini inanç ve kültürlerini bilmeden yaşamak...

Nuhiye Çağlı yazdı: Yaşadığımız ülkenin dini inanç ve kültürlerini bilmeden yaşamak...

Dün Hollandalı arkadaşı eşiyle birlikte iftara davet ettik. Talep ondan geldi, Trouw gazetesinde bir makale okumuş, beni aradı "Ramazan'da camideki ibadetinizi merak ediyorum, bir gün benide götürürmüsün" dedi. Bende "iftar geç oluyor dolayısıyla camide ibadet de geç saatte yapılıyor" dedim. Uzatmayayım, iftara geldiler ve daha sonra, camiye namaza gittik.

Masada sohbete başladık, kadın "bu yıl Paskalya orucu ile Ramazan orucu birbirine denk geldi" dedi.

Onlar da bu yıl iki mart başlayan KIRK gün süren 'BÜYÜK PERHİZ ORUCU' Tutuyorlar, kırk gününün tamamlanmasının son haftası Kutsal Hafta, son cuma da onlar için KUTSAL CUMA, yani Hz. İsa (a.s.) çarmıha gerildiği gün. Paskalya'dan önceki bu Cuma Hıristiyanlar için önemli bir bayramdır.

PASKALYA (PASEN) BAYRAMIDA hz. İsa nın kabrinden dirilip göğe yükseldiği gün olarak inanılıyor. YÜKSELİŞ GÜNÜ (Hemelvaartsdag)

PENTEKOST (Pinkster)

Yükseliş Gününden on gün sonra ve dolayısıyla Paskalya'dan elli gün sonra olur. Bu iki resmi bayramda, Hıristiyanlar Tanrı'nın Kutsal Ruhu'nun yeryüzündeki inananlar üzerine inişini anarlar.

İncilde geçen oruç ile ilgili ayetler;

Oruç tuttuğunuz zaman, ikiyüzlüler gibi surat asmayın. Onlar oruç tuttuklarını insanlara belli etmek için kendilerine perişan bir görünüm verirler. Size doğrusunu söyleyeyim, onlar ödüllerini almışlardır.

(Matta İncili 6: 16)

Siz oruç tuttuğunuz zaman, başınıza yağ sürüp yüzünüzü yıkayın. 18 Öyle ki, insanlara değil, gizlide olan Babanız'a oruçlu görünürseniz. Gizlilik içinde yapılanı gören Babanız sizi ödüllendirecektir.

(Matta İncili 6: 17)

46 yıldır Hollanda da yaşayan biri olarak bunları yeni öğrenmem benim için büyük kayıptır. Benim gibi bilmeyenlerin bu vesileyle öğrenmiş olmalarını diliyorum.

Not: Bu yazı Nuhiye Çağlı'nın Facebook sayfasından alıntıdır...

ZehraZehra