FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 09-04-2022 09:44   Güncelleme : 09-04-2022 09:44

Filistinli kahraman direnişçi şehit edildi

Filistin direnişi artık müdafaa boyutundan taarruz aşamasına geçti. Bundan sonra hiçbir Siyonist, sokakta rahat gezemeyecek. Bundan sonra İsrail rejimi güçleri, her saldırıdan önce iki defa düşünecek.

Filistinli kahraman direnişçi şehit edildi

Perşembe akşam saatlerinde Filistin’in 1948’de işgal edilmiş bölgesinde yer alan Tel Aviv şehrinde gerçekleştirilen silahlı saldırı eyleminde iki işgalci öldürülürken bazı işgalciler de farklı şekillerde yaralandı. Söz konusu eylem Filistin direniş tarihinin en önemli aksiyonlarından biri olurken, eylemi gerçekleştiren Raad Fathi Hazim, dokuz saat aramanın ardından Yafa’da şehit edildi. Filistin halkını mutluluktan sokaklara döken, işgalci İsrail rejimindeyse büyük bir şoka yol açan şanlı eyleme dair tüm detayları sizin için kaleme aldık.

işgalci İsrail rejiminin kalbi konumundaki Tel Aviv’de uzun yıllar unutulmayacak bir eyleme imza atıldı. Filistin’in Cenin bölgesinde ikamet eden 29 yaşındaki Raad Fathi Hazim, Tel Aviv’deki Dizengoff Caddesi’nde bulunan bir lokantayı otomatik silahla tararken eylemin ardından olay yerinden kaçmayı başardı. Eylemin gerçekleştirildiği Dizengoff Caddesi’nin Tel Aviv’in en işlek ve en meşhur caddelerinden biri olması, söz konusu eylemin önemli bir detayı oldu. Birçok restoran ve alışveriş merkezinin bulunduğu caddede gerçekleştirilen eylem sonrası bölgede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

EN AZ İKİ KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Tel Aviv’deki şanlı eylemin ardından işgal yönetimine ait Ichilov Hastanesi’nden verilen bilgilerde ilk tespitlere göre en az iki kişinin öldürüldüğü, 4’ü ağır olmak üzere 9 kişinin de yaralandığı belirtildi. Olaydan sonra işgal rejiminin Yamam Birlikleri adı verilen özel birliklerine mensup ekiplerin etrafa dağıldığı ve helikopterlerin de desteğiyle çevrede aramalar yapmaya başladığı kaydedildi. Tel Aviv’de gerçekleştirilen eylemin ardından İsrail rejimi Başbakanı Naftali Bennett’in başkanlığında acil durum toplantısı da yapıldı. Toplantıda alınan karar doğrultusunda Tel Aviv’e ekstra kuvvet de gönderildi. Bennett, kahraman Filistinlinin yaşadığı Batı Şeria’nın Cenin kentine açılan Celeme (Gilboa) geçiş noktasının da ikinci bir emre kadar kapatıldığını duyurdu.

DİZENGOFF CADDESİ’NDEKİ İLK EYLEM DEĞİL
29 yaşındaki Raad Fathi Hazim tarafından önemli bir eyleme imza atılan Dizengoff Caddesi’nde daha önce de işgalci İsrail’i derinden sarsan bir operasyon düzenlenmişti. Buna göre 19 Ekim 1994 tarihinde de Kalkiliya ahalisinden olan ve HAMAS’ın askeri kanadı durumundaki İzzeddin Kassam Tugayları’na mensup Salih Nezzal tarafından, işgalcilerden 23 kişinin öldürüldüğü, 47 kişinin yaralandığı bir feda eylemi gerçekleştirilmişti.

FİLİSTİN HALKI SOKAKLARA DÖKÜLDÜ
Tel Aviv’deki direniş eyleminin ardından Gazze başta olmak üzere Filistin’in çeşitli noktalarında kutlamalarda bulunuldu. Gazze’de dev bir miting düzenlenirken Filistin topraklarının dışındaki Lübnan’da da halk sokaklara döküldü. Öte yandan düşman tarafında da unutulmaz anlar yaşandı. Bu bağlamda işgalci İsrail rejimi Başbakanı Naftali Bennett, çok zor bir gece geçirdiklerini açıkladı. Öte yandan Tel Aviv’deki eylemi gözyaşlarıyla karşılayan bir Yahudi de kameralara yansıdı.

HAMAS’TAN TEBRİK MESAJI
Filistinli direnişçi Raad Fathi Hazim tarafından Tel Aviv’de gerçekleştirilen eylem, Filistin direnişi tarafından büyük bir sevinçle karşılandı. Başta HAMAS olmak üzere İslami Cihad ve Filistin Halk Kurtuluş Cephesi gibi oluşumlar söz konusu eylemi tebrik etti. Öte yandan HAMAS, Filistin halkını düşman İsrail güçleriyle çatışmak üzere sokaklara inmeye çağırdı.

ABBAS, EYLEMİ KINADI!
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise iki işgalcinin öldürüldüğü saldırıyı kınayarak, “Filistin ve İsrailli sivillerin öldürülmesinin Ramazan’da istikrar için çabalarken (zaten kötü olan) durumu daha da kötüleştirdiğini” iddia etti. Abbas, Mescid-i Aksa’ya yönelik tekrar eden ihlaller ve “fanatik yerleşimcilerin provokatif eylemlerinin” de tehlike teşkil ettiği uyarısı yaptı. Abbas, söz konusu olayın “yerleşimciler ve başkaları tarafından saldırı ve misilleme olarak Filistin halkına karşı kullanılmaması” gerektiğinin altını çizdi.

KAHRAMAN DİRENİŞÇİ ŞEHİT EDİLDİ
İşgalci İsrail rejiminin sözde başkenti Tel Aviv’de tarihi bir eylem gerçekleştiren Raad Fathi Hazim, dokuz saat aramanın ardından Yafa’da şehit edildi. Tel Aviv’in en işlek caddesinde elini kolunu sallayarak eylem gerçekleştiren Raad Fathi Hazim, adını Filistin direniş tarihine altın harflerle yazdırdı. Hazim’in Cenin’deki evinin önünde toplanan Filistinliler slogan atarken Hazim’in babası da oğluyla gurur duyduğunu dile getirdi.

Milli Gazete

ZehraZehra