ANALİZ
Giriş Tarihi : 07-04-2022 10:17   Güncelleme : 12-04-2022 10:40

Yeni Şafak'ın Pakistan çıkmazı... Konu: İhaleler..

Yeni Şafak gazetesi, ABD'nin devirmek istediği Pakistan Başbakan'ı İmran Han'ı hedef aldı. Gazete Başbakan'ı "kaos" çıkarmakla suçladı. Yeni Şafak'ın bağlı olduğu Albayrak Grubu, 2011 yılından bu yana Pakistan'da ticari faaliyet yürütüyor.

Yeni Şafak'ın Pakistan çıkmazı... Konu: İhaleler..

Pakistan’da Başbakan İmran Han muhalefetin ABD ile iş birliği yaparak kendisini devirmeye çalıştığını açıklamasıyla başlayan siyasi belirsizlik devam ediyor. 

Albayrak grubuna bağlı Yeni Şafak gazetesi de Pakistan'daki durumla ilgili ilginç bir çıkış yaptı. Gazete yaptığı haberde İmran Han’ın Pakistan’da “kaos” yarattığını iddia etti.

Yeni Şafak resmi Twitter hesabından da yaptığı haberi şu sözlerle paylaştı: “Pakistan Başbakanı İmran Han, demokratik siyasetin önemli araçlarından olan güven oylamasından kaçmak için 220 milyonluk ülkeyi belirsizliğe sürüklüyor.”

Yeni Şafak gazetesinin resmi Twitter hesabından yapılan paylaşım.

Okuyucular tepki gösterdi

Twitter’daki bu paylaşıma Yeni Şafak okuyucuları tepki gösterdi. 

Takipçiler haberi, “Yeni Şafak eksen mi değiştirdi, ‘Bu haberi Yeni Şafak mı yapıyor yoksa hesap FETÖ’cülerin eline mi geçti’ , ‘Yuh, hayırdır Yeni Şafak’ , ‘Yeni Şafak olarak siz mi söylüyorsunuz bunu? Kim veriyor bu fikirleri size?’” sözleriyle eleştirdi.

Yeni Şafak Grubunun Pakistan’daki ticari işleri

Yeni Şafak’ın, Pakistan’da Amerika ile hareket eden muhalefete destek vermesi ve Başbakan İmran Han’ı hedef almasının arkasında ticari ilişkiler olduğu anlaşıldı.

Gazetenin bağlı olduğu Albayrak Grubu Pakistan’da uzun yıllardır temizlik, inşaat ve taşımacılık sektöründe. 2020 Aralık ayında Pakistan Lahor’da temizlik hizmeti sunan Albayrak Grubunun kullandığı 6 tesise baskın yapılmıştı.

Pakistan muhalefet lideri Yeni Şafak’ı  ziyaret etti

Albayrak grubunun Pakistan’da muhalefet lideri Şahbaz Şerif ile yakın olduğu belirtiliyor. 

Şahbaz Şerif 2015 yılında Türkiye’ye geldiğinde Albayrak grubunu da ziyaret etmişti. Şahbaz Şerif, "Albayrak Grubu ve Ahmet Albayrak, Pakistan'da çok önemli somut yatırımlar yaptı. Bu işler gerçekten çok önemli. İşlerin ötesinde kardeşlik gerçekten çok önemli. Yapılan metro ve metrobüs projeleri zaman kazandıran projelerdi" demişti.

2018 yılında Albayrak Yönetim Kurulu Üyesi Nuri Albayrak da 2011 yılından bu yana Pakistan’da yatırım yaptıklarını ifade ederek şöyle konuşmuştu: “Pakistan’ın 4 şehrinde atık toplama, çevre temizliği, metrobüs ile yolcu taşımacılığı, halk otobüsleri ve taksi ile yolcu taşımacılığı yapıyoruz.”

Yeni Şafak’ta Karagül çatlağı

Ancak gazetenin yazarı ve eski yayın yönetmeni İbrahim Karagül 5 Nisan tarihli yazısında gazetesinin yayın politikasından farklı bir tespit yaptı. 

İbrahim Karagül yazısında ABD'nin Pakistan'da "siyasi darbe girişimi" yaptığını söyledi. 

İbrahim Karagül şunları yazdı: “Pakistan Başbakanı İmran Han; bir siyasi darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Bazı koalisyon ortakları muhalefete geçti, hükümeti devirmeye çalıştı. Şimdiden şunu söyleyebiliriz: ABD Afganistan’dan sonra Pakistan’da da bitti.  

Pakistan’ın 'Türkiye tipi direniş'i ABD'yi yenecektir. ABD, Orta Asya’da kaybetti. Ortadoğu’da da kaybedecek. Dünya artık Batı’yı; Asya’da, Afrika’da, Latin Amerika’da istemiyor. ABD ve Avrupa kendi haritasına çekilecek! Bugünler ABD ve Avrupa için kabus günleri. Nereye el atsalar orada kaybediyorlar. Ukrayna’da savaşı kışkırttılar, ellerinde patladı. Pakistan’da siyasi darbeye giriştiler ellerinde patladı.”

Odatv

ZehraZehra