GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-03-2022 23:04   Güncelleme : 27-03-2022 23:04

Mazlumder Adana Şube'sinde İnsan Hakları Ve Vicdani Sorumluluk Eğitimi Yapıldı...

Mazlumder Adana Şube'sinde İnsan Hakları Ve Vicdani Sorumluluk Eğitimi Yapıldı...

Mazlumder'in geleneksel "İnsan Hakları Okulu" son dersi, Adana kurucu başkanı, eğitimci Vedat Kahyalar tarafindan sunuldu.

Mazlumder Adana Şube'sinde gerçekleşen eğitime katılım yoğun oldu. İnsan hakları tanımının hatırlatılmasıyla baslayan eğitimde ;

İnsan haklarının; demokratik düzende, din, mezhep, soy, cinsiyet, siyasi görüş ayrımı olmaksızın insanın doğuştan var olduğu kabul edilen ve devlet karşısında korunması gereken hakları olduğu belirtildi.

Başta "yaşam hakkı" olmak üzere; düşünce, işkence ve kötu muamelerin reddi, din ve vicdan özgürlüğü, özel hayatın mahremiyeti, eşitlik, adalet, sosyal güvenlik, evlenme, çocuk sahibi olabilme, mülk edinebilme, çalışma koşulları ve toplumsal gelişimin insan hakları çalışmalarının ilgi alanları  olduğunu söyleyen Vedat Kahyalar, vicdani sorumluluğun önemine değindi. 

Vedat Kahyalar; vicdanın, kişiyi kendi davranışlarıyla ilgili olarak bir yargıda bulunmaya yönelten, kişinin kendi ahlak değerleri üzerinde dolaysız ve kendiliğinden yargılama yapmasını sağlayan, kişiye doğruyu ve iyiyi yapma yükümlüğünü de yükleyen içsel güç oldugunu söyledi.

Kahyalar, İnsanı insan yapan en önemli iç kontrol duygusunu oluşturan vicdani sorumluğun, sadece insanlara karşı degil; çevremize, hayvanlara, gelecegimize ve medeniyetimizin gelişimine de duyarlılıkla uygulanması gerektigini belirtti.

Vidani sorumluluk ile ilgili örnek olaylar ve haberlerle ilgili, izleyicilerin görüşü ve düşünceleri eğitime önemli katkı sağladı.

İzleyicilerin soruları, dilekleri ve görüşleriyle sona eren egitim sonrası sertifika dağıtım töreni düzenlendi.

Toplam 6 dersten oluşan eğitime katılanlara sertifikalari takdim edildi.

Mazlumder Adana Şube yöneticsi İrfan Can, genel merkez adına 30 yıldır Mazlumder ve insan haklarına destek olan Vedat Kahyalar'a 30. yıl beratı takdim etti.

İrfan Can, Vedat Kahyalar'a Beratını takdim ederken....

ZehraZehra