DÜNYA
Giriş Tarihi : 25-03-2022 21:50   Güncelleme : 25-03-2022 21:50

Amerika’dan Katar’daki İran füzelerine tepki..

Amerikan dışişleri bakanlığı, Katar’da düzenlenen savunma fuarında İran’ın füzelerine yer verilmesine tepki gösterdi.

Amerika’dan Katar’daki İran füzelerine tepki..

Fars haber ajansının bildirdiğine göre Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Katar’da düzenlenen savunma fuarında İran’ın silahlarının ve İranlı yetkililerin de bulunmasının üzüntü ve kaygı verici olduğunu söyledi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Biz İranlı askeri yetkililerin orada bulunmasından, İran Devrim Muhafızları Ordusu subaylarının Katar’daki savunma sanayi fuarında yer aldığına dair haberlerden dolayı çok üzüntülü ve kaygılıyız” dedi.

İran’ın Fars Körfezi’nde denizciliğe yönelik en büyük tehdit olduğunu öne süren Ned Price, “Biz onların bu fuara katılmasını kesinlikle reddediyoruz” diye konuştu.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ayrıca terörizm ve kitle imha silahlarıyla ilgili Amerikan yaptırımlarından dolayı İran’dan silah satın alanlara da yaptırım uygulanabileceğini söyledi.

Reuters haber ajansı, Çarşamba günkü haberinde İran’ın Katar’daki savunma fuarına katıldığını belirterek “İran bu fuarda füze gücünü sergiliyor” yorumunu yapmıştı.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Viyana’da nükleer müzakerelerin yapıldığı bir sırada İran’ın Katar’daki savunma sanayi fuarına füzeleriyle katılmasının dikkat çekici olduğunu söyledi.

YDH

ZehraZehra