GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-03-2022 11:14   Güncelleme : 23-03-2022 11:14

Et ve Süt Kurumu açıkladı: Kuyruklar oluştuğu için zam yaptık!...

Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptı. Zam öncesi vatandaşlar dondurucu soğuğa rağmen kuyruk oluştururken, Et ve Süt Kurumu zammın nedenini açıkladı.

Et ve Süt Kurumu açıkladı: Kuyruklar oluştuğu için zam yaptık!...

Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarında yüzde 48 zam yaptı. Yapılan zamla 1 kg kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, 1 kg kuşbaşının fiyatı da 62.50 liradan 92 liraya kadar arttı. Bu fiyat artışı serbest piyasadaki fiyatları da yukarı çekeceği belirtildi. ESK, et satış fiyatlarını yükseltirken, karkas kesim fiyatlarını artırmadı.

ZAMMIN NEDENİ UZUN UYRUKLAR
Tarım yazarı Ali Ekber Yıldırım Türkiye'deki tarım ve hayvancılık ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Et ve Süt Kurumu'nun Genel Müdürü ile görüştüğünü ifade eden Yıldırım şunları dile getirdi;

"Burada üreticiden aldığı ete bir zam yapmadı. Ben bugün Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü ile görüştüm. 'Ya bizim fiyat çok düşük kalmıştı çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle bu zammı yapmamız gerekiyordu' dedi. Üreticiden aldıkları karkas ette de bir fiyat artışı yapacaklarını belirttiler."

"Son 10 yılda Türkiye 10 milyar dolardan fazla para ödeyip et ithal etti" diye Yıldırım "Et ithal etmenin çözüm olamadığını bir kez daha gördük. Et ucuzda değil ayrıca" dedi.

Milli Gazete

ZehraZehra