DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-03-2022 20:23   Güncelleme : 22-03-2022 20:23

Lübnan Cumhurbaşkanı: Hizbullah ülkemizi işgalden kurtardı..

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hizbullah’ın Lübnan’ın ırkçı İsrail rejiminin işgalinden kurtarılmasındaki rolünü vurgulayarak terörist suçlamalarını reddetti.

Lübnan Cumhurbaşkanı: Hizbullah ülkemizi işgalden kurtardı..

Lübnan’ın en-Neşra haber ajansının bildirdiğine göre İtalyan ‘La Repubblica’ gazetesine demeç veren Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Batı’da Hizbullah’a yöneltilen terörist örgüt suçlamalarına tepki gösterdi.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, Hizbullah’ın Güney Lübnan’ı ırkçı İsrail rejiminin işgalinden kurtardığını hatırlatarak “Hizbullah Lübnan halkının bir parçasıdır ve İsrail işgalinden dolayı büyük acılar yaşamıştır” dedi.

İşgale karşı direnişin terörizm olmadığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Mişel Aun, “Evet Lübnan savaş halinde bir devlet değildir; ancak Lübnan ve Suriye topraklarının bir bölümü hala İsrail’in işgali altındadır. Topraklarımızı işgalden kurtardığımızda askeri çatışma sorunu kalmayacak ve bu durumda İsrail’le Lübnan’ın egemenliği, kara ve sular üzerindeki hakları konularında müzakereler yapılabilecektir” dedi.

Hizbullah Genel Sekreter Yardımcısı Şeyh Naim Kasım da Hizbullah’ın neden hedef alındığı konusunda yaptığı bir açıklamada şunları söylemişti:

“Hizbullah’a yapılan saldırıların sebebi 2000 yılında İsrail’e karşı kazandığı zafer ve iki defa “Yeni Ortadoğu Projesi”ni başarısız kılmasıdır. Hizbullah ilkinde Büyük Ortadoğu Projesi’ni 2006 yılında İsrail’le yaptığı savaşta doğrudan; ikincisinde de Suriye savunmasına katılarak dolaylı bir şekilde başarısızlığa uğrattı.”

Şeyh Naim Kasım ayrıca Hizbullah’ın İsrail’e ve tekfirci teröre karşı “Ordu-Millet-Direniş” ilkesi çerçevesinde Lübnan ordusuyla koordineli bir şekilde mücadele verdiğini ve düşmanların bu birlik ve dayanışmayı bozmaya çalıştığını söyledi.

YDH

ZehraZehra