GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2022 22:12   Güncelleme : 23-03-2022 15:17

Adana’da Furkan Vakfı mensuplarına orantısız müdahale... Vakıf, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını istedi.

Furkan Vakfı üyelerinin Adana’daki eylemine saldıran polis, göstericileri coplayarak biber gazı ve plastik mermi sıktı. Vakıf, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını istedi.

Adana’da Furkan Vakfı mensuplarına orantısız müdahale...  Vakıf, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını istedi.

Alparslan Kuytul’un başında olduğu Furkan Vakfı'nın üyeleri, tutuklu 8 gönüllüsü için Adana Seyhan’da bulunan Cevat Yurdakul Caddesi’nde eylem yapmak istedi.

Aralarında Alparslan Kuytul’un da yer aldığı gruba polis saldırdı. Furkan Vakfı’nın paylaştığı görüntülere göre polis, eylemcileri coplayarak biber gazı ve plastik mermi sıktı.

Furkan Vakfı'nın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "Emniyete Hukuksuz Talimat Veren Bakan İstemiyoruz! Soylu’nun talimatıyla gözü dönmüş polisler Furkan Hareketi mensuplarını adeta cop yağmuruna tuttu! Muhalif Sesleri Susturan Bakan İstemiyoruz!" denildi. 

Basın açıklaması yapmak isteyen Kuytul’un bir marketin deposunda "polis tarafından alıkonduğu" da iddia edildi.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan Alparslan Kuytul ise "Çıldırmış gibiler, canavarlaşmışlar ve vahşileşmişler! İnsan bu şekilde ancak bir düşmanına vurabilir. Adeta gözleri dönmüş gibiydi. Çevik kuvveti bize karşı bu kadar doldurabilmek için hakkımızda ne kadar iftira attılar acaba? Süleyman Soylu'nun olduğu ülkede fikir ve ifade hürriyeti kalmaz. Süleyman Soylu İçişleri Bakanı olduğu müddetçe AKP oy kaybetmeye devam eder" dedi.

Emniyet yetkilileri konuyla ilgili açıklama yapmadı.

'İNSAFSIZCA VURUYORLAR'

Bu arada HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu polisin saldırısını sosyal medya hesabından yayınladığı bir video ile tepki gösterdi. Gergerlioğlu paylaşımında "Yere düşmüş insana insafsızca vuruyorlar!!! Bu görüntülerin hukuk önünde hesabı verilmez! Zulümlerine zulüm katıyorlar. Elbet bu ülkeye hukuk gelecek. @suleymansoylu bu vahşet için açıklama yap derhal!" ifadelerini kullandı.


DAVUTOĞLU: BU ÇAĞDIŞI GÖRÜNTÜLERİ YAŞATANLAR DERHAL CEZALANDIRILMALIDIR

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu da polisin Furkan Vakfı üyelerine yönelik şiddetine ilişkin sosyal medya hesabında paylaşım yaptı. Polisin saldırısını ‘orantısız güç’ olarak nitelendiren Davutoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu etiketleyerek yaptığı paylaşımında şunları kaydetti:

“Adana'da Furkan Vakfı gönüllülerine kadın, çocuk ayrımı gözetmeksizin polisin uyguladığı orantısız şiddet kabul edilemez. Sokak ortasında adeta işkence talimatını polislere hangi akıl verdi? Bu çağdışı görüntüleri yaşatanlar derhal cezalandırılmalıdır.”

SOYLU: SABIRLA MUKABELE ETMİŞLERDİR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Adana'daki polis şiddetine ilişkin gelen eleştiriler üzerine bir açıklama yaptı. Gösteriyi 'yasa dışı' olarak nitelendiren Bakan Soylu, görüntülere ilişkin Valilik tarafından soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Soylu, şunları kaydetti:   

"Yıllardır her hafta yasa dışı gösteri yapan 'Kuytulcu'lar, tüm uyarılara rağmen bugün Adana’da nevruz ile eş zamanlı yasa dışı gösteri yapmışlardır. Kuytulcuların uzun zamandır tüm tahrik, hakaret ve istismarlarına güvenlik güçlerimiz hep sabırla orantıyla mukabele etmişlerdir.
Ancak bugün, tüm tahrik, hakaret ve istismara rağmen orantısız güç uygulamak, bizim yöntemimiz olmamalı idi. Adana Valiliğimizce, gerekli soruşturma başlatılmıştır."

KARAMOLLOĞLU: GÖZALTINDA YAŞANANLARI DÜŞÜNMEK BİLE İSTEMİYORUZ

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu'da polis şiddetini "Şok içindeyiz. Bir dönemin mazlumlarıydınız, bu dönemin zalimleri oldunuz" sözleriyle kınadı. Karamollaoğlu şunları yazdı:

"Şaşkınlık, daha doğrusu şok içindeyiz. Ne oldu size anlamakta zorluk çekiyoruz. Bir dönemin hak arayanlarıydınız, bu dönemin haksızlık edenleri oldunuz. Bir dönemin mazlumlarıydınız, bu dönemin zalimleri oldunuz. Kameralar önünde yapılan bu müdahaleleri gördükten sonra gözaltında yaşananları düşünmek bile istemiyoruz.

Furkan Vakfı gönüllülerinin karşılaştığı muamele, iktidarın farklı fikirlere olan hasmane tutumunun bir göstergesi niteliğindedir. Unutulmamalıdır ki "Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir."(Anayasa Madde 34)

Gerekçesi ne olursa olsun, şiddet içermeyen eylemlere karşı bu şekilde müdahale etmek kabul edilemez. Alparslan Kuytul ve arkadaşlarının bir an evvel serbest bırakılması için yetkilileri göreve davet ediyorum." 

Gazete Duvar

ZehraZehra