GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-03-2022 16:22   Güncelleme : 20-03-2022 16:22

Suud Rejimine ait ARAMCO tesisleri Yemen ordusu tarafından vuruldu, Dışişleri Suudi Arabistan'daki bu saldırıları kınadı..

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan'da birçok noktaya insansız hava aracı ve roketler ile yapılan saldırıları kınadı.

Suud Rejimine ait ARAMCO tesisleri Yemen ordusu tarafından vuruldu, Dışişleri Suudi Arabistan'daki bu saldırıları kınadı..

Suudi Koalisyonu Sözcüsü bugün sabah Yemen ordusunun Suudi Arabistan'ın Güneyine yönelik saldırılar yapıldığını duyurdu ve ARAMCO tesislerinin Cizan bölgesinde ve tatlı su tesislerinin de El Şakik bölgesinde Yemen İHA'ları tarafından vurulduğunu söyledi. 

Suudi Koalisyonu sözcüsü "Yemenli güçlerin hava operasyonlarının devamında Suudi Arabistan'ın Güneyindeki Zahran el Cenub bölgesindeki elektrik santralinin hedef alındı" diye konuştu.  

Koalisyonu sözcüsü ayrıca Hamis Maşit bölgesindeki gaz rafinerisinin de bu İHA saldırılarında hedef alındığını duyurdu. Suudi Koalisyonu hava savunma sistemlerinin Güney böglelerin semalarında 4 Yemen İHA'sını imha ettiğini de iddia etti. 

Saldırgan koalisyonu sözcüsü ayrıca Suudi Arabistan füze savunma sistemlerinin Cizan'a doğru fırlatılan bir balistik füzeyi de hedef aldığını belirtti. 

Suudiler bu iddiada bulunsa da sosyal medyada elden ele dolaşan görüntüler Suudilerin ABD üretimi savunma sistemlerinin Yemenli İHA'ların çoğunu izleme ve imha etmede başarısız olduğunu gösteriyor. 

Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’da 20 Mart sabahı çok sayıda noktaya insansız hava aracı (İHA) ve roketlerle gerçekleştirilen saldırıları kınadı.

"Suudi Arabistan'da 20 Mart sabahı çok sayıda noktaya İHA ve roketlerle gerçekleştirilen saldırıları kınıyoruz. Bölgemizde huzur ve istikrarı bozmayı amaçlayan ve uluslararası hukuka da aykırı olan bu terör eylemleri hiçbir şekilde kabul edilemez" denilen açıklamada, Türkiye'nin saldırılara karşı Suudi Arabistan’la dayanışma içinde olduğu kaydedildi.

ZehraZehra