ANALİZ
Giriş Tarihi : 20-03-2022 12:23   Güncelleme : 23-03-2022 15:19

İran Neden Azerbaycan'daki Mossad Üssünü değil de Erbil'deki Üssü Vurdu?

‘Direniş Cephesi Siyasi Araştırmalar’ kanalı İran'ın neden Azerbaycan’daki MOSSAD üslerini değil de Irak Kürdistanı'ndaki üssü vurduğuna açıkladı.

İran Neden Azerbaycan'daki Mossad Üssünü  değil de Erbil'deki Üssü Vurdu?

Telegram’da yayın yapan ‘Direniş Cephesi Siyasi Araştırmalar’ kanalı, İslam İnkılabı Devrim Muhafızları Ordusu’nun neden Azerbaycan’daki MOSSAD üslerini değil de Irak Kürdistanı'ndaki üssü vurduğuna dair çok önemli bilgi ve analizler içeren bir video yayınladı.

Irak Özerk Kürt yönetiminden yayın yapan medya organları ve bu medya organlarının tesirinde kalan bazı Kürt kardeşlerimiz, İran’ın neden sadece Erbil’deki MOSSAD üssüne saldırdığını gündeme getirmişler ve şu soruyu sormuşlardı: 'İran'ın gücü sadece Irak Kürdistan Yönetimine mi yetiyor?' 

Bilindiği gibi İran'ın Irak büyükelçisi İrec Mescidi, Erbil operasyonunun ardından yaptığı açıklamada, Tahran'ın Irak merkezi hükümetini topraklarında MOSSAD'ın İran'a yönelik operasyonları organize eden merkezlere izin vermemesi konusunda defalarca dostane bir şekilde uyardığını söylemişti.  

Ayrıca yine İran merkezli bir düşünce kuruluşu yayınladığı raporda, Tahran yönetiminin, Azerbaycan Yönetimi’ne MOSSAD'ın ve MOSSAD ile beraber çalışan komşu bir ülkenin istihbarat teşkilatının Azerbaycan topraklarından İran içlerine yönelik operasyonel ve istihbari faaliyette bulunmasına izin vermeye devam etmesi halinde söz konusu merkezleri vuracağını bildirmesi üzerine Aliyev'in bu faaliyetleri yasakladığını ve bunun üzerine MOSSAD'ın ve işbirliği yaptığı diğer ülkenin istihbarat teşkilatının İran'a yönelik faaliyetlerini Erbil'deki üslerine kaydırdığını yazmıştı. 

İran neden Erbil’deki Mossad Üssünü Seçti?

Bilindiği gibi İran, Erbil’deki MOSSAD üssünü nokta atışlı 10 adet Fatih 110 balistik füzesiyle vurdu. Peki, niçin İran intikam için bu üssü seçti?

İşgalci rejim İsrail, İran’ı kendi topraklarında problemlerle uğraştırma stratejisini izliyor. Siyonist İsrail, İran içinde operasyon yapmak için Irak Kürdistan’ında, Azerbaycan’da ve Fars Körfezi ülkelerinde varlığını artırdı. Bu üç ülke içinde, Irak Kürdistan’ı İsrail için büyük öneme sahipti.

Irak Kürdistan’ı İsrail için şu 5 sebepten dolayı daha fazla öneme sahipti:  

Diğer ülkelere nispetle Irak Kürdistan’ı İran ile en uzun kara sınırına sahip bölgedir.  Bu bölgede terörist PEJAK militanlarının varlığı İsrail’e önemli bir stratejik imkan sunmaktadır.  

Bu bölge, ticari faaliyetler örtüsü altında İsrail’e İran’a yönelik operasyonel ve istihbari eylemler yapma konusunda daha fazla alan açmaktadır.  

Kürdistan Demokrat Partisi’nin bazı üyeleri ile Yahudi aileler arasında var olan sıkı ilişki.  

İsrail’in İran’a en fazla darbeyi Irak Kürdistan’ı üzerinden vurmuş olması.

Erbil’de füze ile vurulan bina, ticari faaliyet örtüsü altında İran’a yönelik askeri operasyonların planlandığı bir casusluk yuvasıydı. İran’ın nükleer çalışmalarından elde edilen istihbaratın önemli bir bölümü bu binadan MOSSAD’a aktarılıyordu.  

Bu saldırı ile İran, Stratejik Sabrını bir kenara koyduğunu ve artık karşılık verme stratejisini izleyeceğini ilan etmiş oldu. Tabi ki her şey, bu saldırı ile bitmiş değil.

İran, İsrail’in bölgedeki diğer üslerine de vuracak ve bunu da açıkça belirtiyor.

/KudüsGünü

ZehraZehra