GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-03-2022 12:42   Güncelleme : 23-03-2022 15:19

Vedat Kahyalar'ın projesi 'Tarlada Balık Üretimi' nihayet uygulamaya geçiyor,

Vedat Kahyalar'ın projesi 'Tarlada Balık Üretimi' nihayet uygulamaya geçiyor,

Ekran Gazetesi yazarı Vedat Kahyalar'ın 'Tarlada Balık Üretimi' projesi nihayet gerçekleşiyor...

Bu Proje kapsamında; Ülkemizde olduğu gibi dünyada da örneği bulunmayan, tarlada olusturulan toprak havuzlarda, denizden ve nehirden alınan su ile, çok çesitli balık, karides ve değişik su ürünleri yetiştirme ve bunları yakınındaki sanayi bolgesinde işleyerek, sogutma, şoklama, konserve vs ile uretip, piyasaya sunan, ihraç yetenegi yüksek bir gıda üretimi yapılacak.

Bunun için 2018 yılında, Adana ili, Karataş ilçesi, Adalı Mahallesi’nde 6.350 dekar alan üzerinde ‘Adana Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurulmasına yönelik çalışmalar nihayet sonuçlandı. Ve 'Adana Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ Tarım Bakanı Prof Vahit Kirişçi, gitişimi ile hayata geçti.

Konu İle ilgil Vedat Kahylar'ın yazısı şöyle: 

Projemiz; ülkemizde olduğu gibi dünyada da örneği bulunmayan, tarlada olusturulan toprak havuzlarda, denizden ve nehirden alınan su ile, çok çesitli balık, karides ve değişik su ürünleri yetiştirme ve bunları yakınındaki sanayi bolgesinde işleyerek, sogutma, şoklama, konserve vs ile uretip, piyasaya sunan, ihraç yetenegi yüksek bir gıda kümelenme projesidir.

2018 yılında, Adana ili, Karataş ilçesi, Adalı Mahallesi’nde 6.350 dekar alan üzerinde ‘Adana Su Ürünleri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ kurulmasına yönelik çalışmalarımız nihayet sonuçlandı.

Tarımın başına getirilen ve konusuna gercekten vakıf, kıymetli bir bilim adamı olan Prof Vahit Kirişçi, göreve gelir gelmez konuyu yakından bildiği için kolaylıkla çözdü.

Bürokrasimizin problem çözme , risk alabilme , konuya yakından odaklanabilme probleminden dolayı dunyada bir ilk olan su urunleri organize sanayi bölgesi boşu boşuna 3 yıl gecikti.

Kurulacak bölgede kümelenme modeli ile katma değeri yüksek balık ve su ürünlerinin üretilmesi, muhafaza edilmesi, işlenmesi, paketlenmesi, laboratuvar ve tamamlayıcı sanayi tesisleri ile nitelikli su ürünleri üretiminin ve buna dayalı sanayinin ilimizde geliştirilmesi hedeflenmiştir.

Tahmini olarak 250 su ürünleri üreticisi ve ilgili sanayi tesisleri ile 3.000 çalışan  yer alacaktır.

Su Ürünleri  organize sanayi bolgemizin faaliyete geçmesi ile; 

✔️ Yılda 60.000 ton su ürünleri üretimi, 

✔️ 3.000 vatandaşımıza istihdam

✔️ ilk olarak ,350 milyon dolar hasıla ve 250 milyon dolar ihracat hedefliyoruz.

Projelendirilmesi tamamlanan SERA OSB'den sonra SU ÜRÜNLERİ OSB de ülkemizi, örnek alınan ileri tarım ve hayvancılık merkezi konumuna taşıyacaktır.

Her iki  Tarım odaklı OSB'mizin en önemli işlevi üretimlerinin büyük oranda ihraç edilecek olmasıdır.

Adana'mıza ve ülkemize hayırlar getirsin.

Biz hayal ettik, teklif ettik, projelendirdik ve ilgili kurumlara sunduk. Büyük hüsnü kabul gördü, destek gördü. 

Çalışma, gayret bizden, başarı ve sonuç Allah'tan'dır.

 

ZehraZehra