DÜNYA
Giriş Tarihi : 17-03-2022 09:44   Güncelleme : 23-03-2022 15:20

İsrail'in eski başbakan yardımcısından İran’ın Erbil’deki Mossad merkezine düzenlediği füze saldırısıyla ilgili itiraf...

Irkçı İsrail rejimi hükümeti İran’ın Erbil’deki Mossad merkezine düzenlediği füze saldırısıyla ilgili sessizliğini korurken itiraf eski bakan Haim Ramon’dan geldi.

İsrail'in eski başbakan yardımcısından İran’ın Erbil’deki Mossad merkezine düzenlediği füze saldırısıyla ilgili itiraf...

El Meyadin televizyonunun haberine göre ırkçı İsrail rejiminin eski başbakan yardımcılarından Haim Ramon, İran’ın Erbil’de Amerikan misyonunu değil, İsrail misyonunu vurduğunu söyledi.

İsrail’in Kanal-13 televizyonuna demeç veren eski başbakan yardımcısı ve milletvekili Haim Ramon, “Gözüken o ki İranlılar Erbil’de Amerikan misyonuna değil bir İsrail misyonuna saldırdı” dedi.

Geçtiğimiz ay Hizbullah’ın İsrail işgali altındaki toprakların derinliklerinde 45 dakikalık keşif uçuşu yapan ve istihbarat toplayan İran yapımı insansız hava araçlarına değinen Haim Ramon, “İnsansız uçakların Suudi Arabistan’da neler yaptığını vetesislere nasıl zararlar verdiğini görüyoruz. Bu insansız hava araçlarıyla İsrail’e zarar verme girişimleri de var” dedi.

İbranice yayın yapan Makor Rişon gazetesi muhabiri Noam Amir’in Amerikalıların İran’ın Erbil’de İsrail misyonunu vurduğunu teyit eden açıklamalarını değerlendiren Haim Ramon “İran’ın Irak’ta Mossad merkezini vurduğunu duyduğumuzda güldük; ama Amerikalılar bugün bunu doğruladı” dedi.

Irkçı İsrail rejiminin eski başbakan yardımcısı Haim Ramon, “Amerikalıların Erbil’de İranlılar tarafından vurulan yerin bir Mossad merkezi olduğunu söylemediği doğru; ancak buranın bir İsrail misyonu olduğunu ve bu saldırının da insansız hava araçlarına yapılan saldırıya misilleme olarak yapıldığını söylüyorlar” dedi.

Öte yandan İranlı siyasi analistlerden Muhammed Mehdi Şeriatmedar, el-Meyadin televizyonuna yaptığı açıklamada, İran Devrim Muhafızları Ordusu’nun Erbil’de vurduğu İsrail merkezin İran’ı izlemek için kullanıldığını ve Amerikalı, Kürt, Türk ve İsrailli istihbarat görevlilerinin toplantılarına sahne olduğunu iddia etti.

Tahran’ın bu bilgiyi daha önce Bağdat’a ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi yetkililerine ilettiğini; ancak Kürt yetkililerin bunu dikkate almadıklarını belirten Muhammed Mehdi Şeriatmedar, Erbil’e yapılan saldırının İsrail rejiminin Suriye’ye yaptığı ve iki İranlı albayın hayatını kaybetmesine neden olan misilleme olmadığını söyledi.

Muhammed Mehdi Şeriatmedar, İsrail’in Suriye’deki saldırısına yönelik misillemenin daha sonra yapılacağını ifade etti.

İsmi açıklanmayan üst düzey bir Amerikalı güvenlik yetkilisi New York Times’a yaptığı açıklamada İran’ın Erbil’de İsrail’e ait bir merkezi vurduğunu doğrulamış ve “İranlılar, buranın Amerikan konsolosluğunun yanı başında bulunuyor olmasını umursamadı” demişti.

Irkçı İsrail rejimi, olayla ilgili hiçbir açıklama yapmazken, uygulanan sansürden dolayı İsrail basını da sadece Amerikalı yetkililerin açıklamalarını naklederek Erbil’de yaşanan kayba dikkat çekmeye çalışıyor.

Hürsedahaber

ZehraZehra