ANALİZ
Giriş Tarihi : 15-03-2022 16:36   Güncelleme : 15-03-2022 16:36

Abdel Bari Atvan, yazdı: İran'ın İsrail'in casusluk Karargahına Düzenlediği Saldırının Stratejik Mesajları

Arap dünyasının tanınmış analistlerinden Abdel Bari Atvan, "İran, Siyonist rejimin Suriye'de iki İran kuvvetinin şehit edilmesiyle gerçekleştirdiği vahşete hızlı bir şekilde yanıt vererek çatışmanın kurallarında yeni bir stratejik aşama başlattı" dedi.

Abdel Bari Atvan, yazdı: İran'ın İsrail'in casusluk Karargahına Düzenlediği Saldırının Stratejik Mesajları

Devrim Muhafızları Halkla İlişkiler Dairesi tarafından pazar günü yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı 'Sahte Siyonist rejimin son zamanlarda işlediği cinayetler ve bu uğursuz rejimin suçlarının ve kötülüklerinin karşılıksız kalmayacağının daha önce açıklanmasının ardından, dün gece Siyonistlerin stratejik komplo ve şer merkezi Devrim Muhafızları'nın güçlü füzeleri tarafından hedef alındı.' 

Bazı resmi olmayan kaynaklar, bu füze saldırısında Siyonist rejimin bazı casus yetkililerinin öldürüldüğünü veya yaralandığını açıkladı. 

Konuyla ilgili olarak Siyonist rejim Tv kanallarından Kan TV ve Kanal 1 ve Siyonist rejimin diğer kanalları şu açıklamalarda bulundu: 'İsrail ordusu geçtiğimiz günlerde olduğu gibi kuzey bölgelerinde (işgal altındaki Filistin) azami hazırlığını sürdürme kararı almış ve bu bölgede direnişin olası hamlelerini beklemektedir. 

Suriye'de iki İranlı danışmanın şehit edilmesinin ardından İsrail ordusu kuzeyde en üst düzeyde hazırol vaziyetine geçti ve bu vaziyet bu düzeyde devam edecektir. Daha önce de Siyonist uzmanlar İran'ın tepkisinden endişeli olduklarını dile getirerek bu rejim liderlerine İran'ın tehditlerini ciddiye almalarını tavsiye etmişti.'

İran Devrim Muhafızları, Pazar günü, Irak'ın kuzeyindeki Kürt şehirlerinden Erbil'deki Mossad'ın stratejik merkezlerini hedef aldığını ve bu saldırının İran topraklarından 10 adet güdümlü balistik füzeyle gerçekleştirildiğini resmi olarak açıklamıştı.

Irak Kürdistan Bölgesi, itibarını korumak için füzelerin ABD'nin yeni konsolosluk binasını ve çevresindeki yerleşim alanını hedef aldığını açıkadı, ancak aslında Kürdistan Bölge Yönetimi’nin bu iddialarının amacı İran'ın Siyonist rejimin casus karargahına yönelik füze hamlesini itibarsızlaştırmaktı. Mossad istihbarat servisi başta olmak üzere diğer gizli merkezler gibi her gizli merkezin bir yerleşim bölgesinde bulunması ve direğinde Siyonist rejimin bayrağının dalgalanmaması doğaldır.

Bize göre buradaki en önemli gelişme, İran Devrim Muhafızları’nın, Siyonist rejimin geçen hafta Şam'ın güneyine düzenlediği saldırıda hayatını kaybeden iki İranlı şehidin kanının intikamını alma sözünü yerine getirmiş olmasıdır. Aslında İran, Siyonist rejimin İran güçlerine karşı herhangi bir saldırısının tekrarlanması durumunda Siyonistlere karşı kesin ve yıkıcı bir yanıtı olacağını gösterdi. Bu, İsrail'in Suriye'deki İran mevzilerine yönelik herhangi bir saldırı girişimine derhal yanıt verileceği anlamına geliyor.

Bu İran füzeleri sadece İsrail'e değil, aynı zamanda onun Amerikalı destekçisine de güçlü bir mesaj veriyor. Bugün, İslam Devrim Muhafızları Ordusu, Siyonist rejimin Erbil'deki Mossad casus üslerini hedef alarak, bu rejimin iki İranlı danışmanı şehit etme suçuna yanıt verdi ve bunun yeni bir stratejik aşamanın başlangıcı olması uzak bir ihtimal değildir.

İşgalci Siyonist rejim, denklemlerdeki değişimin farkındadır. Bu nedenle İran'ın iki şehidinin kanının intikamını alma tehdidini çok ciddiye almıştır. İsrail, bu yanıtın işgal altındaki Filistin'in kuzey cephesindeki Lübnan Hizbullah'ından geleceğini tahmin ediyordu ve bu nedenle kuzey cephesindeki Siyonist askeri birlikler azami düzeyde alarma geçti. İran Devrim Muhafızları, Erbil şehrindeki casus karargahlarında Siyonistleri hedef almaya karar verdi ve bu, yeni çatışma kurallarında dikkate alınması gereken önemli bir gelişmedir.

İran düşmanları “Neden İran İsrail’in cevabını Golan Tepeleri'nde vermedi? Neden bu yanıt Irak’ta verilmedi diye soruyorlar. Biz de onlara şunu soruyoruz: ‘Bu gelişmelerin arkasında kimler var? Irak’ın ilk etapta İsrail’in çıkarları ve Tel Aviv’e güvence vermek için Amerika tarafından işgal edilmesine işaret ediyoruz. Biz şunu soruyoruz: “İsrail istihbarat servisi Mossad Irak’ın kuzeyinde ne yapıyor?”

Amerika’nın dönemi sona eriyor ve Amerika’nın Ukrayna'daki savaşı onun son savaşı olabilir. Arap bölgesindeki Washington’un müttefikleri ve İsrail paralı askerleri dikkatli olsunlar, çünkü gelecekteki gelişmeler daha büyük olacaktır.’

Hürsedahaber

ZehraZehra