GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-03-2022 11:19   Güncelleme : 14-03-2022 12:19

Saadet Partisi: Son Hekim Gittiğinde Anlayacaklar, Binaların Hasta Tedavi Edemediğini...

Saadet Partisi: Son Hekim Gittiğinde Anlayacaklar, Binaların Hasta Tedavi Edemediğini...

Saadet Partisi’nden “son hekim gittiğinde anlayacaklar, binaların hasta tedavi edemediğini” raporu…

Saadet Partisi Sağlık ve Gıda Politikaları Kurulu’nun “Son Hekim Gittiğinde Anlayacaklar, Binaların Hasta Tedavi Edemediğini” başlıklı raporunda sağlık çalışanları ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gerçekleştirdiği açıklamalara değinilirken, Türkiye’nin her yerine açılan şehir hastanelerinin olmasına rağmen eğitim konusunda birçok sorunun olduğuna dikkat çekildi.

“AKSARAY ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ KONYA’DA EĞİTİM GÖRÜYOR”
Raporda, sağlık fakültelerinde yaşanan sorunlar ele alınırken, bazı üniversitelerde eğitimlerin tam olarak verilmediğine dikkat çekildi. Raporda, “Çok uzağa gitmeden Aksaray Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin eğitim ve öğretim faaliyetlerinin Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde yürütülmesi, birçok tıp fakültesinde farklı kliniklerde ne hekim ne de asistan bulunmaması sonucu olarak bu fakültelerden mezun olan öğrencilerin belirli alanlarda hiç hasta ve tedavi yöntemi görmeden mezun olmaları nasıl bir eğitim politikası ile açıklanmaktadır” ifadeleri kullanıldı.


“KAPI GÖSTERİLEREK İTİBAR SUİKASTI YAPILIYOR”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doktorlar ile ilgili ifadeleri hatırlatılarak, doktorların hak arama eylemlerinin sebeplerine dikkat çekildi. Raporda, “Hekimler az para aldıkları için değil, hak ettiklerini alamadıkları için, her gün Türkiye’nin dört bir yanından sağlıkta şiddet haberleri gelirken ve sürekli bu konuyla ilgili düzenlemeler yapılacağı ifade edilirken bir adım atılmadığı için, uzun çalışma saatleri ve günler süren nöbetleri olduğu için, özlük haklarını alamadıkları için ve belki de en çok ülkenin en yetkili kişisi tarafından alenen hedef gösterildikleri için gitmek istiyorlar. Bunca sorunu nasıl çözeriz, bu gidişleri nasıl durdururuz, ne yapabiliriz diye düşünülerek politikalar oluşturulması gerekirken kapıyı göstererek itibar suikastı yapılmaktadır” diye belirtildi.

“SORUNLARIN YENİ MEZUNLAR İLE ÇÖZÜLECEĞİNİ ZANNETMEK AKIL DIŞIDIR”
Sağlık çalışanlarına karşı gerçekleştirilen söylemler ile gerçekleştirilen itibar suikastının kabul edilebilir olmadığına dikkat çekilen raporda, çalışmayı bırakan her hekimin yerinin doldurulması için en az 10 yıllık bir süreye ve ciddi bir kaynak ihtiyacının olacağı belirtilerek, “Tecrübeli uzman doktorların istifa etmesi, özele ya da yurt dışına gitmesi sorununu yerlerine yeni mezunların ya da asistanların koyularak çözüleceğini zannetmek akıl dışıdır” ifadeleri kullanıldı.


“SAĞLIK ÇALIŞANLARI MÜCADELEYE DEVAM EDİYOR”
Sağlık çalışanlarının pandemi döneminde gerçekleştirdiği çalışmalara dikkat çekilen raporda, “Beklenen hiçbir iyileştirme yapılmadığı ve artık sağlık insan gücümüz azaldığından hekimler daha fazla hasta görebilmek için muayene süresini kısaltmaya zorlanmaktadır. Aslında hekimlerin bu konularda bekledikleri iyileşme sistemin sürekliliğini sağlayarak tüm halkın 5 dakikada muayene olmaması, bir randevu için aylar sonrasına sıra beklememesi, kısacası daha iyi hizmet verebilmek için verdikleri mücadeledir” dikkat çekildi.

Milli Gazete

ZehraZehra