DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-03-2022 11:52   Güncelleme : 13-03-2022 12:04

Erbil'deki ABD Başkonsolosluğu Irak ülke dışından atılan 12 balistik füze ile vuruldu...

Gece saatlerinde Erbil’e çok sayıda füze atıldı. Erbil havalimanı civarı, ABD’nin Erbil Başkonsololuğu yakınları ile Molla Omer Köyü ve çevresine ondan fazla füze isabet ettiği açıklandı.

Erbil'deki ABD Başkonsolosluğu Irak ülke dışından atılan 12 balistik füze ile vuruldu...

Sabereen News Telegram kanalında yer alan bilgiye göre, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de bulunan Siyonist İsrail gizli servisi Mossad'ın üslerine füze saldırısı düzenlendiği bildirildi.

Euronew'te yer alan habere göre ise: Irak'ın Erbil kentinde bulunan yapım çalışması süren ABD'nin yeni konsolosluk binasının bulunduğu alan 12 balistik füze ile vuruldu. Ülke sınırları dışından atıldığı belirtilen füzelerle ilgili herhangi bir devlet veya örgüt sorumluluk üstlenmedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY), Erbil'in Irak dışından atılan 12 balistik füzeyle saldırıya uğradığını duyurdu. Saldırının gece saat 01.00'de gerçekleştiği belirtilen açıklamada, 12 balistik füzenin Erbil'deki ABD konsolosluğu yönündeki bir mahalleyi hedef aldığı kaydedildi.

IKBY saldırıda bir kişinin hafif yaralandığını duyurdu, ABD Dışişleri Bakanlığı da kınama yayınlayarak Erbil'deki başkonsoloslukta ölen ya da yaralananın olmadığını açıkladı.

Saldırının arkasında İran mı var?

Saldırının sorumluluğunu üstlenen olmazken The Wall Street Journal gazetesinde yer alan ve ABD'li yetkililere dayandırılan haberde füzelerin "İran kaynaklı" olduğu iddia edildi.

ABD'li yetkililerin, yerleşkenin vurulmadığı ve hiçbir ABD personelinin yaralanmadığını söylediği aktarılan haberde, yetkililerin saldırıda neyin hedef alındığından da emin olmadıklarını belirttikleri kaydedildi.

Haberde, "Irak'ta İran destekli milisler tarafından son yıllarda drone ve roketler kullanılarak bir dizi saldırı gerçekleştirilirken, bu tür saldırıların İran topraklarından kaynaklanması nadirdir." ifadelerine yer verildi.

Reuters'a konuşan ABD'li yetkililer de saldırının İran kaynaklı olduğunu öne sürdü.

Lübnan Hizbullahı'na yakınlığıyla bilinen "Al Mayadeen" televizyonunda yayınlanan haberde ise Erbil'deki saldırının hedefinin orada bulunan İsrail'e ait istihbarat ve güvenlik birimi olduğu ileri sürüldü.

BM Irak Yardım Misyonundan kınama

Birleşmiş Milletler Irak Yardım Misyonu (UNAMI), Irak'ın Erbil kentine gerçekleştirilen füze saldırılarını kınadı.

UNAMI'nin resmi Twitter hesabından, Erbil'deki saldırıya ilişkin bir açıklama yapıldı.

"UNAMI, Erbil'e yönelik menfur füze saldırılarını şiddetle kınıyor." ifadesinin kullanıldığı açıklamada, "Iraklıların, ülkenin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden, istikrarını ve birliğini baltalamayı amaçlayan her türlü eyleme karşı birlikte durmaya çağrıldığı" kaydedildi.

İran, 2020'de ABD güçlerini hedef almıştı

Irak'ta bulunan ABD güçleri, Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani'nin 3 Ocak 2020'de Bağdat'ı ziyareti sırasında ABD'nin düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybetmesinin ardından İran tarafından hedef alınmıştı.

ZehraZehra