GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-03-2022 15:39   Güncelleme : 13-03-2022 14:49

Herzog’dan Erdoğan’ın açıklamasına pişkin cevap!..

2007 yılından bu yana Türkiye ile İsrail arasındaki en üst düzey ziyaret dün gerçekleşti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin ile ilgili açıklamasına isim belirtmeden cevap veren İsaac Herzog, İsrail’in Filistin politikasının değişmeyeceğini gözler önüne serdi..

Herzog’dan Erdoğan’ın açıklamasına pişkin cevap!..

2007 yılından bu yana Türkiye ile İsrail arasındaki en üst düzey ziyaret dün gerçekleşti. Görüşme sonrası düzenlenen basın açıklamasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Filistin ile ilgili açıklamasına isim belirtmeden cevap veren İsaac Herzog, İsrail’in Filistin politikasının değişmeyeceğini bir kez daha gözler önüne serdi.

Basın açıklamasında Türkiye ve İsrail’in ekonomi alanlarında yapılacak işbirliğine vurgu yapılsa da, Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında Filistin meselesine de değindi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan "İki devletli çözüm misyonunun muhafazasına verdiğimiz önemi teyit ettim. Filistinlilerin sosyal ve ekonomik şartlarının iyileştirilmesinin ehemmiyetine dikkat çektim. Filistin halkına yönelik insani projeler yürüten TİKA ve Türk Kızılayı gibi kuruluşların faaliyetlerine devam etmesi hususunda İsrailli makamlarının desteğine olan ihtiyacı tekrarladım." İfadelerini kullandı.

Erdoğan'ın ardından konuşan Herzog ise bu konuya isim vererek değinmese de Filistin meselesini kastederek "Her konuda anlaşamayacağımız konusunda peşinen anlaşmak zorundayız." ifadelerini kullandı.

Herzog konuşmasının devamında "Geçmişteki anlaşmazlıklar bir anda ortadan kalkmaz ama biz güven ve saygı yolculuğuna çıkmayı; birlikte ileriye bakmayı seçiyoruz. Her konuda anlaşamayacağımız konusunda peşinen anlaşmak zorundayız. Bizimki gibi zengin bir geçmişe sahip bir ilişkide bu durum doğaldır. Anlaşmazlıkları geleceğe yönelerek çözmeye çalışacağız." dedi.

Hürsedahaber

ZehraZehra