DÜNYA
Giriş Tarihi : 10-03-2022 15:36   Güncelleme : 10-03-2022 15:36

Antalya'daki Tarihi zirve sonrası Kubela ve Lavrov'dan kritik açıklamalar!

Dünyanın gözü Antalya'daki görüşmede. Ukrayna ve Rusya Bakanları, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun da katıldığı 3'lü zirveyle ilk kez yüz yüze geldi

Antalya'daki Tarihi zirve sonrası Kubela ve Lavrov'dan kritik açıklamalar!

Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba'yı, Rusya-Türkiye-Ukrayna üçlü dışişleri bakanları toplantısı sona erdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba tarihi zirve sonrası açıklamalarda bulundu.

KULEBA'NIN AÇIKLAMALARINDAN SATIR BAŞLARI

Diplomatik çözüm için elimden geleni yaptım. Bir ilerleme kaydedemedik. Ateşkes için bir ilerleme kaydedemedik

İşgal edilmiş yerlerdeki trajedinin son bulması için elimden geleni yaptım. Mariupol'de büyük bir trajedi var. Buraya insani amaçla geldim. Ve toplantıdan bir insani koridor açılması Mariupol'den içeri ve dışarı insani koridor açılması için geldim.. Ne yazık ki Lavrov böyle bir kararı taahhüt edemedi ama ilgili makamlarla görüşeceğini söyledi.

Lavrov'un açıklamaları:

Bugünkü Ukrayna krizinin temelinde yatan sorunların çözümüne yönelik her girişimi destekleriz.

Herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yere kullanılmamasını istiyoruz. Görüşmemizin sonucunda şu anlaşıldı, aslında müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yoktur. Türk arkadaşlarımızın inisiyatifiyle insani konuları ele aldık. Sivillerimizin zarar görmemesi için hangi tedbirleri almamaz gerekiyor bunu konuştuk. Siviller kalkan olarak kullanılıyor.

Rusya tarafının insani koridor açılması önerisini tekrarladık. Günlük olarak insani koridorların açılmasına yönelik önerimizin hala geçerli olduğunu teyit ettik. Güzergahlar durumu kontrol edenler tarafından belirleniyor. En güvenli güzergahları seçiyoruz.

Son müzakerelerde Rus tarafı kendi münazaralarını ayrıntılı bir şekilde sundu.

Tüm tarafların, AB'nin görüşlerinin de ele alınarak Ukrayna krizinin çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.

Bizi ilgilendiren konulara nasıl NATO karar verebilir? Ukrayna'nın güvenliğinin sağlanmasına karşı çıkmıyoruz. Kendimizi haklı gösterme çabasında değiliz

Biz amaçlarımızı çok açık belirttik, Ukrayna'nın silahlandırılmasını istemiyoruz. Ukrayna'da yeni nazi nitelikli hükümetin kurulmasını istemiyoruz. Ukrayna'nın tarafsız bir ülke olmasını istiyoruz.

Putin temaslardan asla kaçınmaz. Sadece bu temasların laf olsun diye gerçekleşmesini istemiyoruz. Bunu Kuleba ile görüştük.

Aslında biz her zaman Dışişleri Bakanlığı çerçevesinde yaptığımız çalışmalarda gerçekçi bilgilere dayanarak büyükelçilere talimat gönderiyoruz. ABD'lilerin yaptıkları ise, bunu da gizlemiyorlar. Tek taraflı yasa dışı ABD yaptırımlarına uymalarını istediklerini gizlemiyorlar.

Ukrayna ile ilgili alınacak kararlarda bizim de görüşümüzün dikkatinin alınmasını istedik. Ukrayna'nın bağımsız bir ülke olmasını istiyoruz. Yeni bir nazi hükümetinin yönetiminde bir tehdit oluşturmasını istemiyoruz. Ortodoks kilisesinin de faaliyet göstermesini istiyoruz. Durumu sonuna kadar diplomatik yollarla çözme arzusundayız.

Pentagon'un Ukrayna topraklarında onlarca askeri biyolojik laboratuvar oluşturduğu iddiaları bizi endişeye düşürüyor. Bu konudaki sorulara cevap istiyoruz. Batı'nın Ukrayna'dan istediği tek şey sürekli bu ülkenin Rusya'ya karşı çalışmasıydı.

Yaptırımlar konusunu öyle bir çözeceğiz ki Batılılara asla bağımlı olmayacağız. Öyle tedbirler alacağız ki benzer duruma bir daha düşmeyeceğiz.

Biz davet eden ülkelere minnettarlığımızı iletiyoruz. Destek vermek isteyenlere minnettarız. Çıkarların dengeli olmasını istiyoruz.

Nükleer bir savaş olmasını istemiyorum, olacağına da inanmıyorum. 

Timetürk

ZehraZehra