GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-03-2022 09:27   Güncelleme : 08-03-2022 09:27

Rusya’dan ekonomik tehditlere misilleme açıklaması...

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna krizi sebebiyle Rusya’ya yöneltilen ekonomik tehditlere misillemeyle karşılık verileceğini açıkladı.

Rusya’dan ekonomik tehditlere misilleme açıklaması...

Rusya Dışişleri Bakanlığı III. Avrupa Dairesi Müdürü O. N. Tyapkin'in Russia Today’in Rusça servisine verdiği mülakat bakanlığın sitesinde de yayımlandı.

Tyapkin, Polonya'nın Rusya'nın Varşova'daki gayrimenkullerine el koyacağı yönündeki açıklamasına, "mülklerimize kanunsuz el koyma girişimlerinin buna denk cevapla karşılanacağına temin ederim," cevabını verdi.

Rus Diplomat Tyapkin, Almanya'nın Ukrayna'ya silah sevkiyatı kararı konusunda da şunları söyledi:

"Bu adım, ne yazık ki, 20. yüzyıldaki ortak tarihimizde Alman silahlarının Sovyet askerlerine karşı kullanıldığı ve sonuçları itibariyle felakete yol açan dönemlerin hatıralarını uyandırıyor. Ukrayna'ya günümüzdeki durumda sevkiyatı yapılan silahların teröristler ve çapulcular için kolaylıkla ganimet edinilebileceği endişelerini de uyandırıyor."

Macaristan'ın tutumuyla ilgili de çok çarpıcı bir değerlendirmede bulunan Tyapkin, Macaristan'ın sınır ülkelerinde silahlı bir çatışmaya girmeye niyetli olmadığı açıklamasına rağmen "Budapeşte'nin AB ve NATO blok dayanışmasına sadakatini koruduğunu" söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın toplam 4 Avrupa dairesi bulunuyor ve Tyapkin’in müdürlüğünü yaptığı 3. Avrupa Dairesi; Avusturya, Macaristan, Lihtenştayn, Polonya, Slovakya, Almanya, Çekya ve İsviçre'yi kapsıyor.

YDH

ZehraZehra