GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-03-2022 07:47   Güncelleme : 06-03-2022 08:51

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan telefon diplomasisi: Bazı ülke lideriyle Rusya-Ukrayna savaşını görüştü bugün Putin ile görüşecek..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan telefon diplomasisi: Bazı ülke lideriyle Rusya-Ukrayna savaşını görüştü bugün  Putin ile görüşecek..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna'daki gelişmeler kapsamında AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau telefonda görüştü.

Karar gazetesinde yer alan habere göre: Rusya-Ukrayna Savaşı 10. gününde devam ediyor. Türkiye bu süreçte yoğun bir diplomasi trafiği yürütüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile telefonda görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı ve son gelişmeler ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Rusya ile Ukrayna arasında barışın yeniden tesisi için ellerinden gelen tüm çabaları sürdüreceklerini kaydetti.

LİTVANYA CUMHURBAŞKANI VE KANADA BAŞBAKANI İLE DE GÖRÜŞTÜ

Erdoğan, Litvanya Cumhurbaşkanı Gitanas Nauseda, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile de telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, bu görüşmelerde de, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısı başta olmak üzere bölgesel meseleler ve son gelişmeler ele alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin'in bugün telefon görüşmesi yapacağını açıkladı.

NTV'den Deniz Tüysüz'ün sorularını yanıtlayan Sözcü Kalın, ''Bu savaş derhal durdurulmalı ve müzakere masasına geri dönülmeli. Biz Türkiye olarak cumhurbaşkanımız çok yoğun diplomasi yürütüyorlar. Cumhurbaşkanımızın yarın Putin ile görüşmesi olacak. Cumhurbaşkanımız yarın Putin'e Türkiye'de görüşme olabileceğini söyleyecek. Ateşkese şans verin, insani koridor oluşturalım. Bu savaş uzarsa hem Rusya için hem Ukrayna için bütün bölge için büyük bir yıkım olacaktır." diye konuştu.

ZehraZehra