DÜNYA
Giriş Tarihi : 05-03-2022 09:23   Güncelleme : 05-03-2022 09:23

Ayetullah Hamaney: Biz Ortadoğu’da da, Ukrayna’da da sivillerin öldürülmesine karşıyız, Batılılar gibi çifte standart yapmıyoruz

İran İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamaney, Ukrayna’da esas olanın savaşın bitirilmesi olduğunu söyledi.

Ayetullah Hamaney: Biz Ortadoğu’da da, Ukrayna’da da sivillerin öldürülmesine karşıyız, Batılılar gibi çifte standart yapmıyoruz

İran haberleri">İran İslam haberleri">İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamaney, Ukrayna’da esas olanın savaşın bitirilmesi olduğunu söyledi.

Ayetullah Hamaney, ‘Savaşa, insanların öldürülmesine ve sivil altyapının yok edilmesine karşıyız. Bu İran İslam Cumhuriyeti'nin değişmez ilkesidir. Batılılar gibi Afganistan’da bir düğün konvoyunun vurulmasını ve sivillerin öldürülmesini terör ile mücadele olarak görmüyoruz. Bunlarınki çifte standart. Mantıkları böyle işliyor. Irak’ta, Afganistan’da ve Suriye’nin doğusunda ABD neler yapıyor?” dedi.

Hamaney, Ukrayna’daki olayların çıkmasında sorumlunun Amerika olduğunu kaydetti. ‘Ukrayna, ABD politikalarının kurbanı oldu. İran, Ukrayna'da savaşın durmasından yanadır. Ancak her krizin ilacı, mümkün olduğunca doğru tanının konulmasıyla gerçekleşir. Ukrayna krizinin temeli, ABD'nin kriz üreten siyasetlerinin bir sonucudur ve Ukrayna’da bu siyasetin kurbanıdır’ ifadelerini kullandı.

ABD’nin, Ukrayna içişlerine karıştığını ve ülkede renkli devrimler arayışında olduğunu da belirten Ayetullah Hamaney, “Ukrayna'yı bu noktaya ABD getirdi. ABD'nin bu ülkenin içişlerine müdahalesi, renkli devrimleri, o hükümeti devirip bir diğerini getirmesi, Ukrayna’daki durumu bu noktaya taşıdı” ifadelerini kullandı.

İslamiAnaliz

ZehraZehra