DÜNYA
Giriş Tarihi : 04-03-2022 10:50   Güncelleme : 04-03-2022 10:50

Zaharova: Rusya, Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya..

Zaharova: Rusya, Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya..

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, Moskova'nın Batı'dan benzeri görülmemiş bir bilgi terörüyle karşı karşıya olduğunu ve bu saldırının dünya kamuoyunu yanlış bilgilendirmeyi amaçladığını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bugünkü basın toplantısında gazetecilere açıklamalarda bulunarak Ukrayna'ya yönelik askeri harekatı değerlendirdi.
Zaharova, "Benzeri görülmemiş bir bilgi saldırısı, bilgi terörü ile karşı karşıya kalıyoruz, bu saldırı sadece medya alanı ile ilgili değil, aynı zamanda siber alan ile de ilgili, Batı'dan geliyor ve elbette Ukraynalı kaynaklar ve imkanlar aracılığı ile uygulanıyor. Bu saldırı, dünya toplumunu yanlış bilgilendirmeyi, Rusya'nın eylemlerini itibarsızlaştırmayı amaçlıyor" diye konuştu.

ABD ve NATO, Rusya'ya güvenlik garantileri vermeyi reddetti’

Zaharova, “Ülkemize sadece garanti verilmemekle kalmadılar, ülkemize güvenlik garantileri vermeyi de reddettiler. Elimizde, NATO bloğunun ve ona liderlik eden ABD'nin sadece bizim için kilit öneme sahip olan değil, aynı zamanda önemli, gerekli, hayati, varoluşsal olan konular hakkında herhangi bir konuşma yapmama niyetleri hakkında hiçbir şüpheye yer bırakmayan yazılı cevaplar var. Tüm bu konular ile ilgili ret cevabı aldık” ifadelerini kullandı.

‘Rusya, diğer ülke vatandaşlarının Ukrayna'dan güvenli bir şekilde ayrılmalarına yardım etmek için her şeyi yapıyor’

Moskova’ya Ukrayna'daki diğer ülkelerin büyükelçiliklerinden, kendi vatandaşlarının, diplomatlarının ve uluslararası kuruluşların çalışanlarının ülkeden ayrılmasını sağlamaya yönelik yardım talepleri içeren başvurular ulaştığına dikkat çeken Zaharova, “Onlara gerekli yardımı sağlamak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz, her zaman iletişim halindeyiz” vurgusunu yaptı.

‘Ukraynalı askerler ve neo-Naziler sivilleri canlı kalkan olarak kullanıyor’

“Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve neo-Naziler, daha önce de söylediğim gibi sivil nüfusu canlı kalkan olarak kullanıyor ve yerleşim bölgelerine silah konuşlandırıyor. Bu bir gerçek. CNN'e, BBC'ye ve diğerlerine sesleniyorum, bunları istediğiniz kadar göstermeyebilirsiniz, fakat sonuçta yine de insanlar bunu öğrenecek ve insanlar sahte haberleri gerçeklerden ayırt edebilecek” diyen Zaharova, şöyle devam etti:
“Sadece sivil nüfusu tahliye etmemekle kalmıyorlar, aynı zamanda mümkün olduğu kadar çok sivilin sözüm ona ‘sıcak noktalarda’ kalması için tüm önlemleri alıyorlar. Sokağa çıkma yasağı getiriyorlar, kent çıkışlarında mayın döşüyorlar, bu tür taktikler sıradan insanları rehin almaya alışık olan teröristler tarafından her zaman kullanılıyor.”
'Kiev rejiminin eylemleri, dümende çetecilerin olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor’
Rus diplomat, “Ukrayna rejiminin şimdiki eylemleri, Donbass'taki tüm arka planı, durumun tamamını bilmeseniz bile, fotoğraf görmemiş, görgü tanıklarıyla konuşmamış, uluslararası kuruluşların, sivil toplum kuruluşlarının belgelerini görmemiş olsanız bile, rejimin şu anki davranış şekli, dümende çetecilerin olduğuna dair hiçbir şüphe bırakmıyor. Bu çetecilere şimdi Batı silah tedarik ediyor, bu çeteciler sivil nüfusu siper olarak kullanıyor, yerleşim yerlerinde, dairelerde ve evlerde saklanıyor, belli bir resim oluşturmak ve onu gerçekmiş gibi göstermek için her şeyi yapıyor” diye konuştu.
'Ukrayna ile müzakerelerin Donbass'ta barışın yeniden sağlanmasına yol açmasını umuyoruz’

“Bilindiği üzere Belarus’ta doğrudan görüşmeler başladı. Bu görüşmeler Rusya ve Ukrayna temsilcileriyle yapılıyor. Bu görüşmelerin mevcut durumun bir an önce sonlanmasını, Donbass'ta barışın yeniden tesis edilmesini, Ukrayna'nın tüm halklarının barışçıl ve adil bir yaşama dönmesini sağlamasını umuyoruz” diyen Zaharova, şöyle devam etti:

“Fakat bir kez daha Kiev rejimi tarafından müzakere için gönderilenlerin taktiklerine bakın. Kaç saattir yoldalar? Görüşme yerine vardıklarında yorgun olduklarını söyleyip uykuya dalıyorlar. Nerede, hangi platformda, hangi belirli yerde müzakere edecekleri konusunda pazarlık yapıyorlar. Nedir bu, vatandaş kaygısı mı? Tabii ki hayır. Bu, ilgili ABD özel birimlerinden doğrudan bir talimattır.”

'Rusya, Afrika ülkeleri vatandaşlarının Ukrayna'dan tahliyesi üzerinde çalışıyor’

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Afrika ülkeleri vatandaşlarının Donetsk, Lugansk ve Rusya arasındaki sınırı geçme başvurusunda bulunduğuna dair henüz bilgisi olmadığını söyleyen Zaharova, “Aynı zamanda bazı Afrika devletlerinin diplomatik temsilcilikleri, Ukrayna’daki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören vatandaşlarının, öğrencilerin tahliyesinin organize edilmesi talebi ile Rusya Dışişleri Bakanlığı'na başvurdu” diyerek, bakanlığın Rusya Savunma Bakanlığı ile birlikte bu konunun üzerinde çalıştığını sözlerine ekledi.

'Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın sitesi benzeri görülmemiş siber saldırılara maruz kalıyor’
Rusya'nın sekiz yıldır Donbass sakinlerine karşı yapılan insanlık dışı eziyetler de dahil olmak üzere, Kiev rejiminin suçlarıyla ilgili kanıt topladığına ve bu materyallerin Dışişleri Bakanlığı’nın sitesinde yayınlandıklarına dikkat çeken Zaharova, şöyle dedi:
“Farklı kaynaklardan pek çok içerik var. Bakanlığın internet sitesinde birçok belge kamuya açık bir şekilde yayınlanıyor, fakat sitemiz ne yazık ki, söz konusu içeriklerin yayınlanmasının engellenmesi amacıyla hayal bile edemeyeceğiniz saldırılara maruz kalıyor.”

Rus diplomat, tüm bunlara rağmen Rusya tarafının bu içeriklere ‘tekrar ve tekrar’ dikkat çekmeye devam edeceğini vurguladı.

'Moskova, daha fazla kan dökülmesini önlemek için Ukrayna ile müzakerelere hazır’
Zaharova, “Bizler, daha fazla kan dökülmesini önlemek için Ukrayna tarafıyla müzakerelere devam etmeye hazırız” vurgusunu yaptı.
‘BM Genel Kurulu'nun Ukrayna'daki saldırganlığa ilişkin kararı kabul etmesi, şu anki görevlere aykırıdır’

BM Genel Kurulu'nun Ukrayna'daki saldırganlığa ilişkin kararı kabul etmesinin şu anın görevlerine aykırı olduğunu vurgulayan Zaharova, “Aksine söz konusu belge sadece Kievli radikallere, aşırı milliyetçilere ilham verecek ve onları, sivil nüfusun rehin durumuna düştüğü suç eylemlerinin devamına itecek” ifadelerini kullandı.
“Ukrayna'ya karşı saldırganlık kararı kabul edildi, ABD liderliğindeki Batılı ülkeler, bu belgenin geniş çapta onaylanmasını sağlamak için elbette inanılmaz çabalar sarf etti. Delegasyonları etkilemek için tüm yöntemler kullanıldı” diyen Zaharova, söz konusu yöntemleri ‘açıkça şantaj, ‘rüşvet girişimleri’ ve ‘yaptırım tehditleri’ olarak sıraladı.
Sözcü, “Uluslararası birlik böyle sağlandı. Sonra bunun Genel Kurul'un birleşik sesi olduğunu anlatmayın, gerek yok” diye konuştu.

'Batı, Rus medyasına karşı kampanya ilan etti, bu kampanya henüz bitmedi’
Batı’nın Rus medyasına yönelik yaptırımlarına dikkat çeken Zaharova, “Batı, Rus medyasına karşı kampanya ilan etti ve bu kampanya henüz sona ermedi. Hak olarak zarar gören ve engellenen medya kuruluşları listesi neredeyse saat başı güncelleniyor” ifadesini kullandı.

‘Batı’nın insani alanı etkileyen yaptırımları kabul edilemez’
Batı’nın insani alanı etkileyen yaptırımlarına da değinen Zaharova, “Batı dünyasının uluslararası insani alanda yasadışı kısıtlamaları yayması, yalnızca uluslararası hukukun kapsamı dışına çıkmakla kalmayıp, aynı zamanda demokrasi savunucularının tüm çok taraflı platformlarda aktif olarak savunduğu sıradan insanlara karşı doğrudan ayrımcılık yapmayı da amaçlıyor. Seyahat özgürlüğü, ifade özgürlüğü, kültürel kazanımlara erişim, bilgiye erişim haklarını etkileyen, ayrıca kültürel ve spor işbirliğinin ve insanlar arasındaki temasların gelişimini kısıtlayan yaptırımlar kesinlikle kabul edilemez” vurgusunu yaptı.

'Pekin'in Ukrayna etrafındaki duruma dengeli yaklaşımını not ediyoruz’
Çin’in birilerinin çatışmada hangi tarafı tutacağını söyleyebileceği türden bir ülke olmadığını ve Pekin’in kimseden ipucu almadığını dile getiren Zaharova, “Pekin'in Ukrayna sorununa dengeli yaklaşımını not ediyoruz. Çin, defalarca güvenliğin bölünmezliği ilkelerine saygı gösterilmesi çağrısında bulundu, askeri blokların genişletilmesi yoluyla bölgesel güvenliğin sağlanmasının kabul edilemezliğine ve Rusya'nın bu konulardaki kaygılarının rasyonel olmasına vurgu yaptı” diye konuştu.
Çin’in ABD'nin Ukrayna krizindeki rolü hakkında doğruyu söylemekten çekinmediğini de vurgulayan Sözcü, Çin'in belirli olayları değerlendirirken Batı'nın ‘hilelerine kanmadığını’, Moskova’nın Pekin'in tarafsızlığını takdir ettiğini vurguladı.

'Kiev'in nükleer silah edinme planının önüne engel koymak gerek’

Rusya’nın, Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’na her zaman bağlı olduğunu ve olmaya devam ettiğini ve nükleer silahlardan arınan dünyaya doğru ilerleme kaydedilmesi için büyük çaba sarf ettiğini söyleyen Zaharova, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu asil hedefin peşinden gitmeye devam etme niyetindeyiz. Bu son derece zor jeopolitik koşullarda, bu antlaşmanın işleyişine yönelik doğrudan tehditlerin ortaya çıktığını kaydetmemek olmaz. Bu bağlamda, Kiev rejiminin, kendi nükleer silahlarına sahip olma bağlamında durumu ağırlaştırma planları ciddi endişe yaratıyor. Bunun önüne engel koymak lazım. Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması, nükleer silahların yayılmasını önleme çabalarının temelini oluşturuyor ve güvenlik alanında modern dünya düzeninin temel direklerinden biri.”

‘Japonya’da intikam duyguları besleyenlerin bunu unutmasını tavsiye ediyoruz’

Japonya Dışişleri Bakanlığı’nın, Ukrayna’daki askeri operasyon ve Güney Kurill adalarının Rusya’ya katılması arasında paraleller çizdiğine dikkat çeken Zaharova, “Ancak söz konusu adaların, Japonya’nın bozguna uğratıldığı 2. Dünya Savaşı sonucu, uluslararası hukuka uygun olarak ülkemize geçtiği gerçeği parantezler dışında bırakıldı” dedi.
Japon diplomatların açıklamalarındaki intikamcı imalara dikkat çeken Zaharova, “Bu da muhtemelen boşuna ve tesadüf değil. Bunda, Japonya siyasetindeki bazı güçlerin, Rusya’ya karşı toprak iddialarını gerçekleştirme olasılığını akıllarında tuttuklarının kanıtını görüyoruz. Dikkate aldık, aklımıza kaydettik. Tokyo’ya sesleniyorum, bunu, böyle bir opsiyonu sonsuza kadar unutun” diye ekledi.

'Bulgaristan’ın diplomatlarımızı sınırdışı etme kararını açık bir provokasyon olarak görüyoruz’

Bulgaristan yönetiminin iki diplomatı istenmeyen kişi ilan etmesine de değinen Zaharova, konuya ilişkin açıklamasında şöyle konuştu:

“Sofya'nın, ortak tarihimiz açısından kutsal olan bir tarihin, Bulgaristan'ın 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı sonucunda Osmanlı boyunduruğundan kurtuluşunun yıldönümünün arifesinde attığı bu adımı, açık bir provokasyon olarak görüyoruz. Rusya tarafı misilleme önlemler alma hakkını saklı tutuyor.”

‘Ukrayna'nın Rusya ile müzakere etme isteği varsa, Moskova buna baştan beri hazır’
Ukrayna ile müzakere süreci ile ilgili soruyu yanıtlayan Zaharova şunları ifade etti:
“Müzakereler hakkında konuşacak olursak, taraflarda en azından onlara katılma arzusu olmalı, zira açıklamalarında ne kadar tutarsız olduklarını görüyorsunuz, ya katılmak istiyorlar, ya katılmak istemiyorlar, ya toplantı yerine varmakta zorlanıyorlar, ya yolda kayboluyorlar, ya da yoruluyorlar. Biz, müzakere sürecini kısır döngüye sokma söz konusu olduğunu anlıyoruz. Bu nedenle, eğer onların görüşme ve müzakere etme istekleri varsa, biz buna en başından beri hazırız.”

'ABD'yi diplomatik misyonlar ve diplomatlar meselesini daha fazla tırmandırmamaya çağırıyoruz’

ABD'nin Rusya'daki diplomatik varlık kotasının hala Rusya'nın New York'taki BM misyonundaki sayının karşılığı olarak sayıldığını, ancak ABD'den son olarak Rus diplomatların sınır dışı edilmesi açısından Moskova'nın iki taraflı yanıt verebileceğini hatırlatan Zaharova, “Washington tarafından ortaya konulan, küstahlık ve anlaşma isteksizliği sınırında olan arsızlık, başka seçenek bırakmıyor. Amerikan tarafını itidalli davranmaya ve meseleyi daha fazla tırmandırmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.
‘BBC, Rusya içindeki siyasi durumu bozmak için kullanılıyor’

AB Konseyi’nin birlik genelinde RT ve Sputnik’e uyguladığı yayın yasağını anımsatan Zaharova, tüm AB ülkelerinin derhal bu kararı hayata geçirmek için koştuğunu belirterek, “Google ve Meta da bu eylemlere katılarak dünyanın çeşitli ülkelerinde Rus medyasını engellemeye başladı. Ayrıca Apple ve Android platformlarından RT ve Sputnik’le bağlantılı uygulamalar kaldırılıyor” dedi.

Avustralya, Kanada ve Uruguay hükümetlerinin de tereddüt etmeden açık sansüre başladığını söyleyen Rus diplomat, daha önce İngiliz düzenleyicisinin RT’ye yönelik soruşturma başlattığını anımsatarak, “Rus gazetecilerin bir şekilde orada çalışmaya devam edebilmesi, Londra’nın BBC’nin Rusya’daki konumunu tehlikeye atma konusundaki istisnai korkusundan kaynaklanıyor, çünkü BBC, ülkemiz içindeki siyasi istikrarı ve güvenliği bozma konusunda baş rollerden birini oynuyor” ifadesini kullandı.
'Rusya-AB ilişkilerinin gelişimi, Nazilerden arındırma ihtiyacının tanınmasına da bağlı’
Rusya-AB ilişkilerinin gelişimi sorulan Zaharova, “Avrupa Birliği ile ilişkilerimiz, AB'nin Avrupa'daki durumu istikrara kavuşturma ve NATO'nun doğuya genişlemesinin yarattığı güvenlik dengesizliklerini düzeltme konusundaki gerçek çıkarlarına yönelik ne derece anlayış göstereceklerine bağlı” dedi ve ekledi:

“Jeopolitik bağımsızlık ortaya koymaları gerektiğini anlarlarsa, Rusya ile saygıya dayalı diyalog başlatırlarsa bunu dikkate alacağız. Ukrayna'nın silahsızlandırılması ve Nazilerden arındırılması ihtiyacını tanırlarsa, biz de buna dayanarak hareket edeceğiz.”
'Rusya ile ABD arasında Ukrayna ile ilgili olası bir iletişim kanalı sorusu Pentagon'a sorulmalı’

ABD Savunma Bakanlığı'nın Ukrayna'daki durum ile ilgili Rusya ile iletişim kanalı kurma arzusuna dair iddiayı yorumlaması istenen Zaharova, Moskova’nın temasları reddetmediğine vurgu yaptı.

Rus diplomat, “Aslında bu Dışişleri Bakanlığı’na yönelik bir soru değil, tüm bunlar o yönde bir sızıntı şeklindeydi ve bu nedenle oraya başvurmak gerekiyor. Bir tek ilkeli duruşumuzu belirteceğim, temasları hiçbir zaman reddetmedik, özellikle de başka ülkeler üzerinden talep edildiğinde” ifadelerini kullandı.

Sputnik

ZehraZehra