DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-03-2022 09:41   Güncelleme : 05-04-2022 10:34

Hizbullah lideri: Ukrayna’da yaşananların asıl sorumlusu Amerika’dır...

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, Ukrayna’da yaşanan çatışmaların asıl sorumlusunun Amerika olduğunu belirtti.

Hizbullah lideri: Ukrayna’da yaşananların asıl sorumlusu Amerika’dır...

Irkçı İsrail rejiminin terörist saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hizbullah’ın önceki Genel Sekreteri Seyyid Abbas Musev’yi anma törenleri münasebetiyle bir konuşma yapan Seyyid Hasan Nasrullah, bölgede yaşanan son gelişmelere ilişkin de değerlendirmelerde bulundu.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, konuşmasının bölgesel gelişmelerle ilgili kısmında Ukrayna krizine de değindi.

Ukrayna’da yaşanan çatışmaların küresel bir savaşa yol açabilecek tehlikelerine dikkat çeken Nasrullah, Rusya ile Ukrayna arasındaki krizin tüm dünya için tehlikeli olduğunu ve her ihtimalin söz konusu olabileceğini söyledi.

“Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesini bazıları onayladı, bazıları kınadı bazıları da tarafsız kaldı. Burada önemli olan bu uluslararası gelişmenin dikkatle izlenmesi ve her gününden ve her anından ibretler alınmasıdır” diyen Seyyid Hasan Nasrullah, buradaki krizin Rusya ve Ukrayna’yı aşarak genişlemesinin kaygı verici olduğunu ve tüm bölgede bundan ders çıkarılması gerektiğini söyledi.

Uluslararası gelişmelerde çifte standart     

Dünyada yaşanan gelişmelerle ilgili olarak çifte standartlı yaklaşımlara dikkat çeken Hizbullah Genel Sekreteri, şunları söyledi:

“Dünyadaki gelişmeler yaklaşımda çeşitli ülkelerle ilgili olarak çifte standart uygulanıyor. Biz şunu soruyoruz: Amerika, Afganistan’ı ve Irak’ı işgal edip yüz binlerce insanı öldürdüğünde dünya nasıl davrandı? Bugün Rusya Ukrayna’ya girdiğinde ve askeri çatışmalar başladığında dünya nasıl davranıyor?

Batılı ülkeler, Rusya’ya karşı sıcak savaş dışında her şeyi yaptılar. Kuşatma ve yaptırımlardan tutun, hava sahasını kapatmaya ve Ukrayna’ya silah vermeye kadar, Ukrayna’nın direnmesi için gönüllü toplamak üzere kapıların açılmasına varıncaya kadar her şeyi yaptılar.

Ama Amerika Afganistan’a saldırdığında onların nasıl davrandığını siz çok iyi biliyorsunuz. Irak’a saldırdıklarında neler oldu? Amerika’ya nasıl davranıldı? Amerika’nın başlattığı tüm savaşlara karşı nasıl bir tavır takınıldı? Siyonist rejimin Gazze’ye saldırılarına veya uyguladığı ablukaya karşı yahut yıllardır devam eden Yemen savaşına karşı bunca cinayete ve yıkıma rağmen nasıl tavır takınıldı?

Dolayısıyla bugün Batılı ülkelerin bugünkü tavırlarıyla Amerika’nın yaptığı savaşlara karşı takındığı tavırlar sifte standardın göstergesidir.”

Ukrayna’da yaşanan çatışmaların baş sorumlusunun Amerika olduğunu belirten Seyyid Hasan Nasrullah, “Bugün Ukrayna’da yaşananlardan Amerika sorumludur. Çünkü bu çatışmaları tahrik etti ve körükledi. Diplomatik bir çözüme ulaşılmasına yardım etmedi, savaşı durdurmak için hiçbir adım atmadı. Tam tersine savaşın başlaması için baskı yaptı.

Peki sonuçta bunun bedelini kim ödeyecek? Rusya ve Ukrayna halkları. Dolayısıyla tüm dünyanın tehlikeye girmesinde kazançlı çıkan taraf Amerika’dır.”   

Amerikan rejiminin Afganistan’la ilgili aldığı son karara dikkat çeken Hizbullah genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah, “Doğrudan Joe Biden’ın emriyle Afganistan’ın 7 milyar dolarlık mal varlığına el konuldu. Amerika, dünyanın sessizliği altında Afganistan halkının parasını çaldı” dedi.

İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Hamenei’nin Ukrayna krizine ilişkin değerlendirmesine atıf yapan Hizbullah Genel Sekreteri, Ukrayna’da yaşananların Amerika’ya güvenenler için bir ibret olduğunu söyledi.

İran Devrim Lideri Ayetullah Hamenei, “Ukrayna, ABD politikalarının kurbanı oldu. İran, Ukrayna’da savaşın durmasından yanadır. Ancak her krizin ilacı, mümkün olduğunca doğru teşhisin konulmasıyla gerçekleşir. Ukrayna krizinin temeli, ABD’nin kriz üreten politikalarının bir sonucudur ve Ukrayna'da bu politikanın kurbanıdır" demişti.

YDH

ZehraZehra