DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-03-2022 15:39   Güncelleme : 01-03-2022 15:39

Ayetullah Hamanei: Ukrayna, ABD’nin kurbanı oldu

Ayetullah Hamanei: Ukrayna, ABD’nin kurbanı oldu

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei, Rusya Ukrayna arasındaki krizle ilgili yorumda bulundu. İmam Hamanei Ukrayna'nın ABD’nin kurbanı olduğunu söyledi.

İslam İnkılabı Rehberi  Ayetullah  Hamanei:

“ABD’nin kontrolü mafyaların elinde. Bu rejim, dünyanın bazı yerlerinde kriz merkezi oluşturmaya ihtiyaç duymaktadır. Bir kriz yaratmazlarsa, silah fabrikaları çıkarlarına hizmet edemez. Bugün Ukrayna, ABD’nin kriz yaratan politikasının kurbanıdır” diye kaydetti.

İmam, “Biz Ukrayna'da savaşın sona ermesinden yanayız ve savaşın orada bitmesini istiyoruz. Krizlerin çözümü ancak onların kaynağı bilinirse çözülür. Ukrayna'daki kriz ABD ve Batı'nın politikalarından kaynaklanmakta. Bunlar bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir” dedi.

İran İslam Cumhuriyeti'nin savaşa karşı duruşundaki kararlılığını vurgulayarak, şunları söyledi:

"Dünyanın her yerinde savaşa, insanların öldürülmesine ve uluslara ait altyapının yok edilmesine karşıyız. Bu İslam Cumhuriyeti'nin değişmez sözüdür ve politikamız Batılılarınki gibi ikiyüzlü değil. Onlar Afganistan'da bir düğün kervanının bombalanmasını ve Irak halkının öldürülmesini terörle mücadele olarak adlandırıyor."

Ayetullah Hamanei, Amerika'daki kriz örneklerine dikkat çekerek şunları ekledi:

"ABD'nin Suriye'nin doğusunda ne işi var? Suriye petrolünü neden çaldılar? Afganistan'da halkın milli serveti neden yağmalanıyor ve gasp ediliyor? Batılılar neden gece gündüz Siyonistlerin suçlarını savunuyor, tüm bu krizleri insan haklarını savunmak adına mı yapıyor?"

Yemen halkına karşı işlenen suçu Batı'nın ve ABD'nin çelişkili davranışlarının bir başka örneği olarak nitelendirdi ve şunları söyledi:

"Yemen halkı sekiz yıldır bombardıman altında ama Batılılar sadece kınıyor. Üstelik Yemen halkına karşı kara propagandayı, medyayı ve hatta pratikteki desteği de destekliyor."

 Ukrayna'da İran’ın savaşın durdurulup bitirilmesinden yana olduğunu vurgulayarak, "Ancak krizin tedavisi kökleri biliniyorsa mümkündür. Ukrayna'daki krizin kökeni, ABD ve Batı'nın tanınması ve yargılanması gereken politikalarıdır" dedi.

Ayetullah Hamanei, Ukrayna vakalarından önemli dersler verirken şunları kaydetti:

"Tüm hükümetler için ilk ders, Batılı güçlerin ülkelere ve diktatörlüklerine desteğinin bir serap olduğu ve gerçek olmadığıdır."

Ayetullah  Hamanei bugünün Ukrayna’sını ve dünün Afganistan'ını ABD ve Avrupa hükümetleri için iki canlı tanık olarak nitelendirerek şunları ekledi:

"Hem Ukrayna cumhurbaşkanı hem de kaçak Afgan cumhurbaşkanı, Amerika Birleşik Devletleri'ne ve Batılı hükümetlere güvendiklerini, ancak onları yalnız bıraktıklarını söyledi."

Hürsedahaber

ZehraZehra