DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-03-2022 08:40   Güncelleme : 01-03-2022 08:40

Caferi: Suriye’de ve Ukrayna’da savaşı tezgahlayanlar aynı..

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşşar Caferi, Batı basınında Ukrayna konusundaki kara propaganda ve yalanlara dikkat çekerek Ukrayna ve Suriye savaşını tezgahlayanın aynı el olduğunu söyledi.

Caferi: Suriye’de ve Ukrayna’da savaşı tezgahlayanlar aynı..

 Sputnik Arapça servisine değerlendirmelerde bulunan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşşar Caferi, Amerika ve Batılı ülkelerin Ukrayna krizi ile ilgili tutumunu eleştirdi.

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşşar Caferi, “Suriye’ye karşı başlatılan savaşın sebeplerinden biri, Suriye’nin Katar gazını Türkiye üzerinden Avrupa ülkelerine taşıyacak boru hattı projesini kabul etmemesiydi. Bu boru hattı projesi Rusya’ya darbe vurmayı hedefliyordu” dedi.

Suriye’ye uygulanan ekonomik yaptırımlara da değinen Beşşar Caferi, “Batı’nın yıllardır Suriye’ye uyguladığı zalimce yaptırımlar ve şimdi Rusya’ya uygulanan yaptırımlar, Birleşmiş Milletler sözleşmesine göre yasadışıdır” dedi ve Amerika ve müttefiklerinin ekonomik yaptırım uyguladığı ülkelerin yeni mekanizmalar kurmak zorunda olduğunu söyledi.

Rusya'nın uluslararası denklemdeki rolünü kimsenin görmezden gelemeyeceğini vurgulayan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Beşşar caferi, "Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Ukrayna'ya girmeye karar verdiğinde saldırgan değil savunma konumundaydı" dedi.

Beşşar Caferi, Suriye’de teröristlerle Ukrayna’daki Neo Nazileriin aynı güçlerin komutası altında olduğunu belirten Beşşar Caferi, “Suriye, Amerika’nın Suriye topraklarındaki teröristleri bir yerden başka bir yere taşıyarak onları yeniden ürettiğini belgeliyor” diye konuştu.

YDH

ZehraZehra