ANALİZ
Giriş Tarihi : 26-02-2022 08:44   Güncelleme : 26-02-2022 08:44

Reuters'ten çarpıcı analiz: Türkiye, Ukrayna ile Rusya arasında kaldı..

Reuters, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşındaki konumunu analiz eden bir yazı yayımladı. Türkiye'nin iki ülke ile işbirlikleri vurgulanırken 'Türkiye'nin manevra alanı kalmadı' ifadeleri kullanıldı.

Reuters'ten çarpıcı analiz: Türkiye, Ukrayna ile Rusya arasında kaldı..

İngiliz haber ajansı Reuters, Türkiye'nin Rusya- Ukrayna savaşındaki konumunu analiz eden bir makale yayımladı. Makalede, Türkiye'nin iki ülke ile işbirliklerine dikkat çekilirken, ''Türkiye'nin manevra alanı kalmadı'' ifadeleri kullanıldı.

Rusya ve Ukrayna arasında bir süredir yaşanan gerilim dün sabah Rus ordusunun Ukrayna’ya girmesiyle işgale dönüşürken, Türkiye’nin tutumu da uzun süredir tartışılıyordu. En son Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ne Rusya ne de Ukrayna’dan vazgeçebileceklerini söylemişti.

Reuters, Türkiye’nin bu savaşta bulunduğu konumu analiz eden bir makale yayımladı. Makalede, “ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son yıllarda hem Moskova hem de Kiev ile güçlü ekonomik ve siyasi ilişkiler geliştirmesi, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak Türkiye’yi hassas bir konumda bırakıyor” ifadeleri kullanılırken, “Türkiye’nin manevra alanı kalmadı” vurgusu yapıldı. Ankara’nın turizm, gaz, tahıl, tarım projeleri ve nükleer enerji konusunda Rusya ile ekonomik olarak ters düşmeyi göze alamayacağı da ifade edildi.

Erdoğan, NATO’yu eleştirdi

Bu yüzden Türkiye’nin dikkatli davranması gerektiği vurgulanan makalede, “Ukrayna ile artan turizm, ticaret ve savunma bağları nedeniyle Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü desteklediğini ve Rusya’nın işgalinden 'içtenlikle üzüntü duyduğunu' söyleyen Erdoğan için hesaplamaların bir parçası” ifadeleri kullanıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da bugün Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısıyla ilgili, “Sıradan bir kınama cümbüşüne dönmemeli, NATO daha kararlı bir adım atmalı” dedi.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre, Reuters, Türkiye’nin birçok alanda Rusya ve Ukrayna ile işbirliği içerisinde olduğunu belirterek bu alanları sıraladı:

TURİZM: Turizmin Türkiye ekonomisi için önemli bir döviz kaynağı olduğu aktarılan yazıda, liradaki düşüşün yol açtığı ekonomik sıkıntıların turizm gelirinin önemini daha da artırdığı vurgulandı. 2019 yılında 7 milyon Rus vatandaşının Türkiye’yi ziyaret ettiği, bunun Rus vatandaşları için Türkiye’nin birinci tercih anlamına geldiği ifade edildi. Geçtiğimiz yıl Türkiye’yi 2,1 milyon Ukraynalının ziyaret ettiği de hatırlatılırken, Türk hükümetinin iki ülkeden de turizm açısından önemli bir gelire sahip olduğu vurgulandı.

SAVUNMA SANAYİ: Türkiye, Washington’ın yaptırımlarına rağmen Rusya’dan S-400 tipi füze savunma sistemi aldı ve gelecekte de benzer bir anlaşma yapacağının sinyalini verdi. Erdoğan'ın eylül ayında Türkiye’nin savaş uçakları ve denizaltılar da dahil olmak üzere Rusya ile daha fazla ortak savunma sanayii adımı atmayı düşündüğünü söyledi.

Reuters’ın analiz yazısında ayrıca Türkiye’nin Ukrayna’ya gelişmiş insansız hava araçları sattığı hatırlatılırken, “Bu alışveriş ve daha fazla ortak üretim için bir anlaşmaya varılması Moskova’yı kızdırdı” ifadeleri kullanıldı.

ENERJİ: Rus doğalgazı, geçen yıl Türkiye’nin ithalata bağımlı doğalgaz alımlarının yüzde 45’ini oluştururken, Türkiye, Rusya’dan ham petrol da ithal ediyor.

TARIM: Tarım Bakanlığı işgal nedeniyle arz sıkıntısı beklemediğini söylese de Türkiye tahıl için iki ülkeye büyük ölçüde bağımlı. Rusya, 2021 yılında Türkiye’nin tahıl ithalatının yüzde 56’sını 2,24 milyar dolarla karşılarken, Ukrayna’dan yapılan ithalat ise 861 milyon doları buldu.

NÜKLEER: Rus nükleer devi Rosatom, Türkiye’nin güneyindeki Akkuyu’da bir nükleer santral inşa ediyor. Erdoğan, Rusya’nın iki santralin daha inşasında işbirliği yapmasını önerdi.

REKABET: Türkiye ile Rusya arasında jeopolitik rekabet, ilişkileri karıştıran etmenler arasında yer alıyor. Türkiye, Rus destekli Suriye hükümet güçlerini geri püskürtmek için kuzey Suriye’ye asker yerleştirirken, iki ülke Libya ve Dağlık Karabağ’daki savaşlarda rakip tarafları destekledi.

Hürsedahaber

ZehraZehra