DÜNYA
Giriş Tarihi : 24-02-2022 09:14   Güncelleme : 28-02-2022 21:55

İsrailli askeri yetkililerden Suriye itirafı: Suriye devletine karşı savaşan gruplara destek sağladık...

Irkçı İsrail rejiminden üst düzey askeri yetkililer, Suriye konusunda önemli itiraflarda bulundu.

İsrailli askeri yetkililerden Suriye itirafı: Suriye devletine karşı savaşan gruplara destek sağladık...

Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm’un haberine göre Haaretz gazetesinin İbranice nüshasına demeç veren üst düzey bir İsrailli yetkili, 11. Yılını geride bırakan Suriye krizini değerlendirdi.

İsrailli askeri uzman Amos Harel, Haaretz’in İbranice nüshası için yazdığı ve Suriye krizinin 11. Yılını ele aldığı yazısında ırkçı İsrail rejiminin krizin başından beri Suriye devletine karşı savaşan terörist gruplara destek sağladığını, binlerce teröristi hastanelerinde tedavi ettiğini ve on milyonlarca dolarlık tedavi masraflarının da Suudi Arabistan ve Katar tarafından karşılandığını ifade etti.

Irkçı İsrail rejiminden ismi açıklanmayan üst düzey bir güvenlik yetkilisi, Amos Harel’e verdiği demecinde 2022 yılının başlamasıyla birlikte Suriye’deki savaşın onca toz dumanın ardından fiilen bittiğini belirtti ve “Oyunun bildiğimiz tüm kuralları değişti. Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, gözlerimizin önünde tarif ettiği üzere Suriye’yi yeniden tasarlıyor ve geliştiriyor” dedi.

İsrailli analist Lilach Shoval de Israel Hayom gazetesi için yazdığı yazıda Irkçı İsrail rejimine mensup üst düzey bir güvenlik kaynağının değerlendirmelerine yer verdi. İsmi açıklanmayan İsrailli güvenlik kaynağı, Suriye’de on yıl süren vahşi bir savaştan yüz binlerce insanın ölmesinden, yaralanmasından ve milyonlarca insanın ülkeyi terk etmesinden sonra şu an meydana gelen değişimlerin çok dikkate değer olduğunu belirtti. Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in iktidarına yeniden döndüğünü, ülkedeki egemenliğini yeniden kurmakta olduğunu ve İran gibi tarafları da Suriye’ye taşıdığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Beşşar Esed’in İran ve Hizbullah’a çok şey borçlu olduğunun bilincinde hareket ettiğini belirten İsrailli kaynak, İran, Hizbullah ve daha sonra da Rusya’nın onu zafere taşıdığını öne sürdü.

YDH

ZehraZehra