DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-02-2022 20:38   Güncelleme : 21-02-2022 20:38

İsrail basını: Hizbullah’ın 2 bin İHA’sı var..

Irkçı İsrail rejimi meclisinin güvenlik ve dış politika komisyonu başkanı, radara yakalanmayan insansız hava araçlarına (İHA) karşı hazırlık yapılması gerektiğini söyledi.

İsrail basını: Hizbullah’ın 2 bin İHA’sı var..

Hizbullah’ın geçtiğimiz Cuma günü gönderdiği insansız hava aracını engelleyemeyen ırkçı İsrail rejiminde güvenlik paniği büyüyor.

Londra’dan yayın yapan Rey el-Youm’un haberine göre ırkçı İsrail rejimi parlamentosundaki güvenlik ve dış politika komisyonunun başkanı Ram Ben Barak, radarların tespit edemediği insansız hava araçlarına karşı önlemler alınması çağrısında bulundu.

Daha önce ırkçı rejimin dış istihbarat servisi olan Mossad’da başkan yardımcılığı yapan Ram Ben Barak, İsrail ordu radyosuna verdiği demeçte “Alçak irtifada uçan ve engellenmesi zor olan çok küçük insansız hava araçlarının olduğu bir çağa hazırlanmalıyız" dedi.

El Meyadin televizyonunun haberine göre ise İsrail rejimine bağlı Walla adlı haber sitesi, de Hizbullah’ın İsrail rejiminin hassas tesislerine insansız hava araçlarıyla saldırmayı planladığını bildirdi.

Hizbullah Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı konuşmada İran’ın teknik desteğiyle normal füzeleri nokta vuruşu yapan hassas isabetli füzelere dönüştürebildiğini ve kendi insansız hava araçlarını üretebildiğini açıklamış, İsrail rejimi de Cuma günü Hizbullah’ın el-Celil bölgesine insansız hava aracı gönderdiğini açıklamıştı.

Hizbullah, Cuma günü ırkçı İsrail rejiminin işgali altındaki topraklara gönderdiği insansız hava aracının İsrail hava sahasında 40 dakika boyunca uçarak görevini başarıyla tamamladıktan sonra üssüne geri döndüğünü açıklamış; İsrail basını da Demir Kubbe adlı hava savunma sistemiyle savaş uçaklarının Hizbullah’ın uçağını düşürmeyi başaramadığını itiraf etmişti.

Hizbullah, ırkçı rejimin işgali altındaki topraklara gönderdiği insansız uçağa 2013 yılında düzenlenen bir suikast sonucu hayatını kaybeden teknik sorumlusu Hassan Lakkis’ten dolayı “Hassan” adını verdiğini açıkladı.

Ram Ben Barak, Hizbullah’ın insansız uçağından “ucuz ve yeni bir teknik kabiliyet” olarak söz edip “bununla başa çıkacağız” derken, Walla haber sitesi ise ırkçı rejim ordusunun Cuma günü engelleyemediği insansız hava aracının "Hizbullah ve İran'ın çok çeşitli insansız uçaklardan oluşan bir hava kuvveti inşa etme amaçlı gizli bir planının parçası” olduğunu bildirdi. Haberde ayrıca bu durumun İsrail rejiminin hava üstünlüğüne zarar verdiğine dikkat çekildi.

Walla haber sitesi, “Güvenlik Sorunları için Eğitim Araştırmaları Merkezi Alma Enstitüsü” adlı bir kurum tarafından hazırlanan bir rapordan alıntı yaparak Hizbullah'ın 2 bin adet insansız hava aracına sahip olduğunu öne sürdü.

YDH

ZehraZehra